Şan eğitiminde rezonatör bölge kullanımı
Usage of resonator region in singing education
- Tez No: 451456
- Danışmanlar: PROF. GÜZİN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, şan eğitiminde önemli bir yere sahip olan rezonatör bölgelerin yapısal özelliklerinin ve rezonansın oluşumuna katkılarının incelenerek açıklanması hedeflenmiştir. Ses üretimi sırasında rezonatör bölgeler kullanılırken çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu problemler şan eğitiminde alınan verimi büyük oranda etkiler. Bu sebeple, rezonatör bölge kullanımının ses eğitiminde yanlış yönlendirilmesi sonucunda oluşabilecek problemler irdelenmiş olup, bu problemlerin giderilmesine yönelik öneriler verilmiştir. Tezin ses eğitimi alanındaki öğrencilere ve eğitmenlere katkıda bulunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to research and explain the structural features of resonator regions and their contribution to resonance, having a crucial role in singing education. Different problems may occur while using resonator regions for voice production. These problems affect the performance during singing education to a major extent. Therefore, the problems that may occur as a result of the misdirection of using resonator regions in singing education were analized, and suggestions to resolve these problems were given. It was aimed that the thesis will make a contribution to students and teachers of singing.