Davranışsal iktisat çerçevesinde dini inanç ve rasyonalite ilişkisi
The relationship between religious belief and rationality within the framework of behavioral economics
  1. Tez No: 451463
  2. Yazar: ADALET İDİL ARGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖKHAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, davranışsal iktisat çerçevesinde dini inanç ile rasyonalite arasındaki ilişkiyi konu almaktadır. Rasyonalite kavramı, iktisat biliminin başlangıcından itibaren kullanılmaktadır. Rasyonalite varsayımı, iktisat okulları bazında ele alınmış ve incelenmiştir. Davranışsal iktisat çalışmaları rasyonalite kavramına köklü eleştiriler getirmektedir; bireyleri psikolojik yönleri ile inceler ve onların her durumda akılcı kararlar almadıklarını gösterir. Bu çalışmada davranışsal iktisadın argümanlarından faydalanılarak, bireylerin karar alma süreçleri incelenmiştir. Tezin amacı, bireylerin dini inanç düzeylerinin, karar alma süreçleri üzerindeki etkisini ölçmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between religious beliefs and rationality within the framework of behavioral economics. The concept of rationality is used from the beginning of the history of economic sciences. Rationality assumption was examined respectively by schools of economic thought. Behavioral economics studies criticize the rationality assumption strongly; it examines the psychological aspects of individuals, and shows that they do not always make rational decisions. In this study, using behavioral economics arguments, the decision-making process of individuals were examined. The aim of the thesis, is to measure the impact of the levels of individuals' religious beliefs on the decision-making processes.