Osmanlı Hâfız-ı kütübleri
- Tez No: 451466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Tarih, Information and Records Management, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Osmanlı Devleti'nde 15.yy.'dan itibaren icra edilen bir meslek olarak hâfız-ı kütüblük, kütüphanecilik mesleğinin Osmanlı dönemindeki icra şekillerini göstermesi bakımından dikkate değer bir inceleme alanıdır. Tezimizde öncelikle kavram olarak hâfız-ı kütüblük tanımlanmış daha sonra da biyografik eserler ışığında hâfız-ı kütübler tanıtılmaya çalışılmıştır. Tezimizin birinci bölümünde hâfız-ı kütüblük mesleğinin birbirinden farklı medeniyetlerde ne zamandan itibaren ortaya çıktığı ele alınmıştır. Daha sonra Osmanlı Devleti içerisinde bu mesleğin yüzyıllara göre yeri, önemi, meslekte meydana gelen problemler ve bu problemleri giderme çalışmaları çeşitli eserler, makaleler, belgeler ve vakfiyeler ışığında incelenmiştir. Birinci bölümün sonunda ise hâfız-ı kütüblere verilen ücretler grafikler yardımıyla ele alınarak, meslek mensuplarının yaşam standartları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezimizin ikinci bölümünde hâfız-ı kütüb biyografilerine yer verilmiş ve bu bölüm üç ana kaynaktan faydalanılarak yazılmıştır. Tespit edilebilen hâfız-ı kütüblerin biyografileri ile tanınmış hâfız-ı kütübler tanıtılmıştır. Tezin sonunda hâfız-ı kütüblere ait belgeler ile mektuplara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Librarianship which has exercised in the Ottoman Empire since 15th century is a notable analysing area that shows us the Ottoman Empire's shapes of operations. In the thesis, first of all the concept of librarianship is explained and then librarians are tried to introduce in the light of biographical works. In the first part of the thesis, it is discussed that since when Librarianship as a profession emerged in different civilizations. Then, the importance of the librarianship, the problems occurred during the centuries and the efforts to resolve the troubles are examined in detail in consideration of various articles, documents and pious foundation records. At the end of the first part, the salaries of the librarians are showed through the graphics and their standard of living are tried to put forward. In the second part of the thesis, the biographies of librarians are worked by means of three main sources. The librarians which are ascertained and well-known librarians are described as far as possible. Documents about librarians and letters which are belong to a librarian are presented in the appendix.