Kayıtdışı çalışan kadınlar ve bu tür bir çalışmanın yaşamlarına yansımaları- Sultangazi örneği-
Working woman in informal economy and its reflection on their life: Sultangazi case
- Tez No: 451467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda dünya çapında giderek artan kadın yoksuluğu ve işsizliği birçok kadını kayıtlı alanın dışında ve güvensiz çalışmaya yöneltmektedir. Ekonomik yapının değişmesiyle birlikte istihdam piyasasında sıklıkla görülmeye başlanan geçici, yarı zamanlı, parça başı, taşeron ve genel olarak güvencesiz çalışma biçimleri esnek istihdam türleri olarak adlandırılmaktadır. Özellikle ev işleri ve bakım yükleri sebebiyle düzenli bir işte çalışma imkânı olmayan kadınlar için bu çalışma türü ideal bir sistem olarak sunulmuştur. Ancak bazı sosyal bilimciler tarafından esnek istihdam biçimlerinin kadın yoksulluğunu kısır döngüye düşürdüğü belirtilmektedir. Çalışma içerisinde kayıtdışılığın çok yüksek olduğu tekstil sektöründe atölyelerde çalışan kadınlar ile ev eksenli çalışan kadınlar karşılaştırma yapılacak gruplar olarak belirlenmiştir. Araştırmada kadınların nitelikleri yanı sıra, bu çalışma biçimini tercih nedenleri, çalışıyor olmanın ifade ettiği anlam ve çalışma hayatının düşüncelerine ve yaşamlarına yansımaları üzerinden analizler yapılmıştır. Evde çalışıyor olma durumu da güvence dışında bir başka değişken olarak belirlenmiştir. Bu tez çalışması içerisinde değişen kent ekonomisi ve istihdam yapısıyla birlikte kadın emeği ve birbirleri arasındaki ilişkiler incelenmiş, kadınların tekstil sektöründeki ve ev eksenli çalışanlar içerisindeki konumu incelenmiştir. Alan araştırması bölümünde ise TUİK Hane Halkı İşgücü Anketi mikro verilerinin ve Sultangazi ilçesinde yapılan araştırmanın analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently many woman have to work insecurely and in informal sector because of rising of poverty and unempoyment in the whole world. Temporary, part-time, piecework, subcontractor and generally insecure employment are named as flexible employment that began to prevail in employment market since economical structure has changed. This working type is presented as ideal system, especially to woman who can not work regularly because of her responsible of childcare and housework. However, according to some social scientist flexible employment causes cycle of poverty for woman. In this study women working at textile mill and women working home-based were chosen as a comparison groups due to high rate of informal employment. It was aimed to analyze the woman's features, perceptions and ideas about meaning and reasons of work and their alteration after started the work by the research. Working from home was defined as a variant in addition to insecurity. It was examined on changing urban economy, employment structure, woman labor and relations among them in this study. In addition that, it was described informal economy, home-based working, textile sector and discoursed the status of woman on these areas. And in the field research part, it was analyzed micro data of Households Labor Survey 2014 and data of the search in Sultangazi.