Teknoloji transferi ve uygulamaları: Türkiye örneği
Technology transfer and applications: Turkey example
- Tez No: 451465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Teknoloji üretebilme yeteneği, ekonomik kalkınmanın bir gereği olarak, ülkelerin gelişimini artıran, güçlendiren, beşeri kaynak eksikliğini en aza indiren, refah seviyesini ise en çoklaştıran bir olgudur. Ülkelerin üretiminin teknolojik yapısı, ileri teknoloji ürünlerinin ihracat içerisindeki payı, milli gelirden araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayrılan pay, patent başvuruları, bilim ve teknolojideki insan gücü istatistikleri bu durumu açıkça ortaya koymaktadır. Ancak özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından teknoloji üretmek pahalı, zor, riskli ve yüksek maliyetlidir. Çünkü yeterli sermaye birikimi, teknolojik, fiziksel ve beşeri altyapı eksikliğini giderememeleri nedeniyle yapısal sorunlarını aşamayan bu ülkeler açısından teknoloji üretme yeteneğini kısa vadede kazanmak oldukça güçtür. Teknoloji üretebilme yeteneğine ulaşmanın güç olmasının yanı sıra üretimin devam edebilmesi için ortaya çıkan teknoloji ihtiyacının acil olması gelişmekte olan ülkeleri üretemedikleri teknolojiyi transfer ederek ikame etme yoluna sevk etmektedir. Teknoloji üreteme yolunda ilk adımı teknoloji transferi ile atıp, teknoloji üretebilir seviyeye gelen ülkeler, teknoloji transferinin teknoloji üretebilme yeteneğine ulaşabilme açısından önemli bir başlangıç noktası olabileceğini göstermektedir. Özellikle Güney Kore, Japonya ve diğer birçok devletler, teknoloji transferini ciddi bir şekilde uygulayıp bilim ve teknoloji politikalarına entegre edebilen ülkelerin teknoloji üretememenin kısır döngüsünü kırabilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
As a requirement for economic development, the ablity to produce technology is a phenomenon that increases and strengthen development and thus minimizes deficiency of human resource need and maximize the wealth of societies. The technologic structure of manufacture of countries, high technology exports of manufactured exports, research and development expenditure of GDP and statistics about patents and human resource in science and technology affirm that situation. However, especially in the sense of developing countries, producing technology is quite expensive, difficult and risky. Developing countries can hardly overcome the structural problems as deficiency of capital stock, low technology, physical and human structure. Consequently, gaining the ability of producing technology for those countries gets quite difficult. In addition to difficulty of reaching ability of producing technology, the need for the technology to contunious production is urgent. Therefore, the developing countries choose to transfer technology to substitute the technology that they can not produce. The technology producing countries which took the first step with technology transfer demonstrate that technology transfer may be substantial starting point in the sense of gaining technology producing ability. Especially South Corea, Japan and some succesful technology producing countries which implemented the technology transfer seriously and integrated to sciense and economy policy, have broken the vicious cycle of not producing technology.