Çocuklara Mahsus Gazete'de çocuk hayatı
Children's life in Çocuklara Mahsus Gazete
- Tez No: 451474
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NERİMAN HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Abdülhamit Dönemi'nde yaşayan Osmanlı çocuklarını aile, okul, sağlık, eğlence hayatı, giyim ve kuşam gibi alt başlıklar altında değerlendirerek dönemin Osmanlı çocuğunun genel hatlarıyla bir profilinin çizilmesidir. Elde edilen verilen neticesinde, Osmanlı çocuğu kimdi? sorusunun cevabı verilmeye çalışılmış ve belli başlı genellemeler yapılmıştır. Adından da anlaşılacağı üzere Çocuklara Mahsus Gazete adlı çocuk dergisi bu çalışmanın en temel birincil kaynağıdır. Çalışma başka birincil ve ikincil kaynaklarla kullanılarak hazırlanmış ve okuyucunun takdirine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to make a general profile about children who lived in the era of Abdülhamit The Second by evaluating with some subsides as family, school, health, entertainment life and clothing. As a result of data which is obtained, it is made a big effort to answered the question of“Who was Ottoman children?”and certain generalizatin about them. As it is seen the name of our thesis, Çocuklara Mahsus Gazete which is a child's magazine is the most important primary source. Moreover, this study is written by using other secondary and primary sources.