Ebe Sobe Çocuk dergisinin eğitim açısından incelenmesi
Analisation of Ebe Sobe Child magazine regarding education
- Tez No: 187204
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
iÖZETÜlkemizde çocuk dergileri ilk olarak 19. yüzyılda yayınlanmaya başlamıştır.Tanzimat'tan günümüze kadar çok değişik adlarla yayınlanan bu süreli yayınlararasında en uzun ömürlü olanı Çocuklara Mahsus Gazete'dir. Cumhuriyetdöneminde yeni harflerin kabul edilmesinden sonra çocuk dergilerinin hem sayısıhem de tirajları artmıştır. Ancak daha önceki dönemlerde olduğu gibi bu dönemdede yayın hayatını uzun ve kesintisiz sürdüren çocuk dergileri azdır. Cumhuriyettensonra yayınlanmış en uzun soluklu dergi ise Doğan Kardeş'tirEbe Sobe çocuk dergisi ilk olarak Kasım 2001 tarihinde yayınlanmıştır.Günümüzde halen yayın hayatına devam etmektedir. Dergide şiir, öykü, masal,deneme, sohbet gibi çocuk edebiyatı türlerine ait yeni örnekler verilmiştir. Dergininyayınlanış amacı çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak, edebiyatı sevdirme vezengin resimlendirmelerle onların estetik algılarını geliştirme ve evrensel ahlakkuralları ile milli kültürümüzün temel değerlerini kazandırmaktır. Bunun yanındasağlık, eğitim, bilimsel buluş ve doğa olayları, bitkiler, hayvanlar, coğrafya, güncelve kültürel haberler, günlük hayat için pratik öneriler, eşyalar ve değişik araçlar,genel kültür konuları hakkında çocuklara bilgiler sunulmuştur. Eğiticilik özelliği deolan derginin üzerinde en çok durduğu değerlerin başında yardımlaşma,konukseverlik, aile sevgisi, arkadaşlık, çalışkanlık, anne-babaya saygılı olma, yalansöylememe, sözünde durma vb. gelmektedir. Bu değerler çocuklara aktarılırkeneğlendirme ve paylaşım esas alınmıştır.Günümüz Türk çocuk edebiyatının önde gelen yazar ve çizerlerinden oluşanbir kadroya sahip olan dergide edebiyat, bilgi, eğlence ve oyun birlikte sunulmuştur.Öğrencilerin göndermiş oldukları yazı ve resimler de dergide geniş biçimde yeralmıştır. Dergide ayrıca ödüllü soru ve bilmeceler yer almıştır. Yazılar ilköğretimçağındaki çocukların düzeyine uygundur. Kullanılan dil sade ve anlatım akıcıdır.Bilgiler günlük hayattan verilen örneklerle somutlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTThe first kids? journals in our country began to be published in 19thcenturyfrom the days of Tanzimat the most long lasting one amongst theseperiodical products with varied kinds of names is Çocuklara Rehber Gazete. Afterthe acceptence of new alphabeth in the days of the Republic, both the circulationand the amount of kils? journals has increased.A kids journal, Ebe Sobe, is first published in November, 2001 and it is stilbeing published the journel includes poems, stories, tales, essays and discussionswhich belong to kils? literature. The purposes of publishing this journal is to makechildren gain a reguler reading habit and love the literature ; to improve theiraesthetic perpesctives via varied kinds of pictures and drawings and in addition tothese aspects for children to inspire the main values of our culture by by the help ofuniversal moral rules besides, the journal presents information about healt,education, scientific inventions, natural events, plants, animals, geography, currentevents, culturel news, practical suggestions for daily life, different kinds of tools andgeneral culture for children having on educating manner, the journal emphasize thevalue of helpingothers, hosbitability, family love friendship, working hard, beingrespectful to parents, keeping the promises and etc. While excerpting these values,the most striking point is thought to be entertaining and sharing. Literature,information, entertainment and games are presented all togather by the help of thestaff consists of authors and draudhtsmen of significance in Turkey.Articles and drawings of students find a large place for themselves amongstthe pages of the journal. In addition to this, the journal includes quizzes and riddleswith prizes. The articles are suitable enough for the primary school students? level.The language used is simple and fluent. Information given is made concrete with theexlampes from the daily life.