İbn-i Sînâ'nın Risaletü't-Tayr adlı eseri bağlamında Fars edebiyatında kuş risaleleri
Bird treatises in Persian literature in the context of avicenna's work the recital bird
  1. Tez No: 451477
  2. Yazar: SÜMEYRA ZEHRA AKARVARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜZELYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Fars Edebiyatı sınırlarında yazılan kuş risaleleri, bilinen ilk kuş risalesi olması nedeniyle İbn-i Sînâ'nın yazdığı Risaletu't-Tayr eseri bağlamında değerlendirilmeye çalışılmıştır. İbn-i Sînâ'nın ilmî kişiliği ve felsefesi ile ilgili bilgi verilmeden önce, edebiyatın birincil kaynakları arasında yer alan mitoloji ve bazı mitolojik kuşlar ile ilgili bilgi verilerek, filozofun risalesinde kullanmayı tercih ettiği kuş figürünün mitolojik arka planına değinilmiştir. Böylece risalenin ana karakteri olan kuş figürü mitolojik perspektifle incelendikten sonra, bir sistem filozofu olan İbn-i Sînâ'nın metafizik ve felsefe anlayışına değinilerek, filozofun düşünce sisteminin yazdığı risale üzerinde ne ölçüde etkili olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Kuş risalesi müelliflerinden olan Gazzâlî ve Feridüddin Attâr'ın eserleri de aynı şekilde değerlendirilmiş, farklı bir tema ile yazılan risaleler ise“Diğer Kuş Risaleleri”başlığı altında genel bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the bird treatise in Persian Literature, has been evaluated in the context of Avicenna's work which is The Recital Bird due to it being known as the first treatise. Before giving information about Avicenna's scholarly personality and philosophy, giving information about mythology and some mythological birds which are located among the primary sources of the literature, it will be mentioned the mythological background of the bird figure the philosopher prefered to use in his treatis. Thus, after having been examined by mythological perspective of the main character of the treatise's bird figures, Avicenna who is a system philosopher mentioning his metaphysics and philosophical understanding, it has been tried to identify how efective the philosopher's thought system over the treatises he wrote. The Works of Ghazzali and Attâr who are the authors of bird treatise have also been evaluated the same way. Treatises written with a different theme under the title“Treatise of Other Birds”have been subjected to general evaluation