Kurbanlaştırılan öteki beden söyleminden sokağı ötekileyen haber diline eleştirel söylem analizi
From the victimized other perspective to the news language's otherization process on a critical approach
  1. Tez No: 451476
  2. Yazar: YELİZ KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın ana hedefi, haberde dolaylı ve örtük bir şekilde inşa edilen sokak karşıtı söylemin varlığının“ötekileştirme”üzerinden yorumlanmasıdır. Sokağın ötekileştirildiğine ilişkin yaklaşım üzerinden şekillenen analiz, içeriye karşı konumlandırılan sokağın; dışarısı olarak kötü ve tehlikeli gösterildiğine işaret etmektir. Bu da sokak karşıtı söylemin varlığının bu bağlamda yorumlamaya olanak sağlamaktadır. Bu olanaklar doğrultusunda araştırma kapsamında, sokağı ötekileştirme sürecinin medya söylemlerinde nasıl bir dil kullanılarak etkinleştirildiği incelenmeye çalışılmıştır. Sokağın diğer kavramlarla bir arada kullanılarak haber dilinde ötekilenen mekan olarak nasıl kurgulandığı araştırılmış ve analiz edilmiştir. Kamusal alan“dışarısı”olarak ifadede yerini bulan“sokak”öteki üzerinden ele alınmıştır. Bireylerin fakat öncelikli olarak toplumdan dışlanan ötekinin sokakta uğradığı olaylarla kurbanlaştırılması incelenerek, haber metinleri ile“sokağın”ötekileştirmesi, dışlanması ve bir korku mekanına nasıl dönüştürüldüğü, eleştirel söylem analizi metoduyla tartışılmıştır. Yapılan çalışmada farklı ulusal gazetelerde yer alan sokak kavramının geçtiği, haber dili incelenmiştir.“Sokak kadını”,“sokak çocuğu”,“sokak ortasında”,“sokağa çıkma yasağı”,“sokağa terk edilen”,“ara sokaklara kaçtı”,“sokağa attılar”,“sokakta kaldı”,“çıkmaz sokak”gibi söylemlerin yer aldığı haber metni, sorgulanarak haber dilinde nasıl sokağı ötekileştirdiği örnek haberler üzerinden analiz edilmiştir.Bu çalışmada“öteki”,“kurban”,“sokak”kavramları irdelenmiş; söze ve söyleme yansıyan“sokağın ötekileştirilmesi”tartışılmıştır. Bu tartışmada toplumsal ötekinin sokakta karşı karşıya kaldığı, cinsel istismar, taciz, ölüm, cinayet gibi olaylarla kurbanlaştırılırak anlatıldığı haber içeriklerinin dolaylı/örtük/kapalı alt metninde sokak karşıtı söylemin karşılığı aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to interpret the direct and indirect approach of anti-street rhetoric speech on the news by the 'otherization' perspective. The analysis shaped by the perspective of the otherization of the street, has been excluded the street from the inside; pointed out that the street (outside) is evil and dangerous. On this point of view, what kind of language has been used during the process of otherization of the street was analyzed. The question of how the concept of the street which is used with other notions has been manipulated as an excluded place is tried to be responded. On the public opinion, the term 'street' which is used as 'outside' was analysed based on the otherization concept. The victimization of individuals, but before them; the excluded others' place on the news has been analysed and the otherization of the street, its exclusion, and becoming a horror place via news was investigated based on a critical approach. This study analyzed the news language of the street concept on various national newspapers. News articles which repeatedly says; 'Street woman' (prostitute), 'street kid' (homeless kid), 'on the middle of the street' (where murder happened), 'curfew', 'abandoned on the street', 'left on the street', 'dropped off the street', 'dead-end street' were questioned and how the street is constantly otherized has been investigated in various examples. The terms of 'other', 'victim' and 'street' were studied; the reflection of the otherization to the public opinion via general saying and actions was discussed. On this discussion, the problems of sexual harassment, abuse, murder and the death of the excluded other and its victimization on the news contents which have indirect subtext of anti-street has been researched completely.