Mehmed Meylî Gûrânî'nin Mecmû'at'ü'l-Letâ'if Sandûkat'ü'l-Ma'ârif mecmuası (Tenkitli metin-tahlil)
The majmuah of Mehmed Meylî Gûrânî: Mecmû'at'ü'l-Letâ'i̇f Sandûkat'ü'l-Ma'âri̇f (Critical analysis)
- Tez No: 451478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEMAL AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bu çalışmada 18. yüzyılda yaşamış olan Bosnalı Mehmed Meylî'nin“Mecmû'at'ü'l-letâ'if sandûkat'ü'l-ma'ârif”adlı mecmuası, muhtevası bakımından değerlendirilmekte, metnin 1a-50b arasındaki varaklarda yer alan şiirler transkripsiyon şeklinde sunulmaktadır. 18. yüzyılda bütün Bosna eyaletinde şöhrete ulaşan bir şair ve iyi bir hattat olarak bilinen Meylî Saraybosna'da yaşayarak ve şehrin toparlanma sürecini takip ederek cami, han ve çeşme gibi yapıların yeniden inşa sürecini dizeleriyle kaydetmiştir. Meylî'nin hayatı, eserleri ve edebî şahsiyetine dair toplanan bütün bilgiler ve incelenen metin, transkripsiyonlu hâline getirilen şiirleriyle birlikte ilk defa bu çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work aims to analyze the content of the Majmuah entitled“Mecmû'at'ü'l-letâ'if sandûkat'ü'l-ma'ârif”, written by the 18th-century poet Mehmed Meylî from Bosnia. It presents the transcribed poems from the first fifty leaves of its manuscript. Meylî, well known as a poet and good calligrapher, whose fame spread throughout the Bosnian Eyalet in the 18th century, immortalized the period of reconstruction of various buildings; mosques, caravanserais and fountains, witnessing the age of restoration of Sarajevo. All facts regarding Meylî's life, works and art, together with his analyzed manuscript and transcribed poems are for the very first time collected and presented in this work.