Yunanistan'ın azınlık politikası bağlamında Batı Trakya Türk azınlığının sorunları
Issues of the Turkish minority in Western Thrace in the context of Greece minority policy
- Tez No: 451480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Azınlıkların kimliklerini koruma talepleri ve azınlık konusunun çatışmacı potansiyeli, devletleri bu alanda hassas olmaya itmiştir. Bu bağlamda insan hak ve özgürlüklerinin bir parçası olarak değerlendirilen azınlık haklarının geliştirilmesine yönelik ortaya koyulan uluslararası metinlerde devletlerin politik bağımsızlığına ve ülkesel bütünlüğüne önem verilmektedir. Bu denklemde devletler, içinde barındırdığı azınlıkları baskıcı politikalarla asimile etmek yerine, bu alana yönelik uygulamalarını uluslararası standartlara yaklaştırabildiği ölçüde ülkelerinde barış ve istikrarı tesis etmektedir. Tezin amacı, azınlık statüsü Lozan Antlaşması ile belirlenen Batı Trakya Türk azınlığına yönelik daha çok dış dinamik eksenli olarak 1990'lardan sonra iyileşen Yunanistan'ın uygulamalarının bu azınlığın yaşamını ne ölçüde etki ettiğini görebilmektir. Tezin ana amacı, Batı Trakya Türk azınlık kimliğinin korunmasıyla doğrudan ilişkili olan eğitim, kültür, dil ve din ekseninde Yunanistan'ın azınlık hakları kapsamındaki uygulamalarını ve devam eden sorun alanlarını ortaya koymak, diğer taraftan azınlık haklarının öneminin ve azınlığın önceliklerinin hem ulusal hem de uluslararası platformlarda bir bütün halinde dile getirmesi bakımından azınlık derneklerinin rolünü araştırmaktır. Ortaya çıkan durumda Yunanistan, Batı Trakya Türk azınlığının“Türk”ve“azınlık”kimliğini reddetmekte ve azınlığın doğal olarak sahip olduğu kolektif haklarını bireysel haklar temeline indirgemeye çalışmaktadır. Bu noktada azınlığa ait temel kurumlar ile dernekleşme özgürlüğü gibi alanlarda Yunanistan'ın yasal düzenlemeler ve idari tedbirlerle azınlığın hukuki özerkliğini elinden almaya çalıştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Demands on protecting minority identities and the conflicting potential of the minority phenomenon have caused states to be sensitive in this regard. In a sense, political independence and territorial integrity of states are emphasized in the context of international texts (covenants or agreements) on the development of minority rights which are vital part of the human rights and (political) freedoms. States establish stability and peace as long as minority policies are adjusted to international standards, and avoid assimilation and national oppression policies against minorities. The aim of this study is to investigate the implementation of Treaty of Lausanne and its impact on the organizations and associations of the Western Thrace Turkish minority since 1990s. The main aim of the thesis is to emphasize the importance of minority rights which have played a significant role for the protection of the identity, especially related to education, culture, language, religion and to highlight minority's priorities as a whole at both national and international platforms. Greece tries to degrade the collective rights to individual rights basis through rejection of Turkish identity. At this point, it has been seen that Greece violates legal autonomy of the Turkish minority by the means of its administrative implementations and preventing autonomous structure of the organizations and the freedom of association.