Savaşlar ve bölgesel çatışmaların çocuk ruh sağlıkları üzerine etkileri ve Filistin örneği
The impacts of wars and regional conflicts on countries, economy and chi̇ldren's mental health and example of Palestine
  1. Tez No: 451479
  2. Yazar: MUATH OSEILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE AYYILDIZ ONARAN, PROF. DR. HAYDAR SÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Psychology, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın amacı savaşların ekonomik boyutlarını araştırarak çocukların savaşlara maruz kaldığı takdirde ne gibi psikolojik sorunlar yaşadığını tespit etmektir. Sonuçların daha anlaşılır hale gelebilmesi için savaş kavramı incelenerek çalışmaya eklenmiştir. Savaşların çocuklar üzerinde etkilerinin incelenebilmesi için çocuk gelişim evreleri de incelenmiştir. Çalışmanın son kısmında da, savaştan yeni çıkmış çocuklara ulaşılarak anket uygulaması yapılmıştır. Anket tezin çözümlemesi açısından konulmuştur. Bu sayede savaşların sonuçları ve yarattığı travmalar, yıkımlar somut şekilde gösterilerek akademik literatüre daha kapsamlı bir çalışma olarak girebilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the economic dimensions of the wars and to detect their psychological consequences for the upcoming generations who are exposed to the war at their early ages. In order to make the effects more apparent and comprehensible, the important wars in the history have been considered, together with their effects on people, in the scope of the study. In order to detect the effects of war on children, theories on child development have been investigated carefully. In the final part of the study, survey has been applied to the children who have exposed to the war recently. The results of the survey has carried the research one step further than being just a theoretical study, but have demonstrated that wars really have vital psychological consequences on the children who are exposed to them at their early ages.