Türk Yunan ilişkilerinde bir sorun alanı: Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı
A problem area in Turkish - Greek relations : Western Thrace Muslim Turk minority
  1. Tez No: 358319
  2. Yazar: FATİH BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
?Türk-Yunan ilişkilerinde bir sorun alanı: Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı? adlı bu tezin temel amacı Türk-Yunan ilişkileri bağlamında Batı Trakya?da yaşayan binlerce Müslüman Türk?ün sorunlarını ortaya koymaktır. Bu sorunlar ele alınırken gerek Yunanistan?ın bölge politikası gerekse Türkiye?nin bölgeye yaklaşımı ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Buna ek olarak, azınlığın bu yaklaşımlar karşısında ne tür bir yol çizdiği de ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Tarihsel açıdan bir değerlendirme yapıldığında azınlığın, hak arama mücadelesinde demokratik anlayışa bağlı kalarak hareket etmeyi tercih ettiği görülmüştür. Özellikle sivil toplum örgütlerinin etkili çalışması sonucu azınlık, bir arada hareket etmenin verdiği güçle sesini daha fazla duyurmaya çalışmıştır. Ancak Yunanistan?ın Lozan Barış Antlaşması?ndan bu yana sürdürdüğü etkili ve istikrarlı asimilasyon politikası karşısında azınlığın bu girişimleri yetersiz kalmıştır. Türkiye?nin bu noktada Müslüman Türk azınlığın sorunlarına yeterince eğilmeyerek etkili kararlar alamadığı da görülmüştür. Çalışmamızda, Türk-Yunan ilişkilerinde öncelikli konular arasında yer almayan Batı Trakya sorunu karşısında, ikili ilişkilerin seyri çerçevesinde yeni açılımlarla neler yapılabileceğinin sonuçları üzerine ayrıntılı bir inceleme yapılmıştır. Özellikle ikili ilişkilerin normalleştiği dönemler ile gerginleştiği dönemler ve Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı üzerine etkileri üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın temel sonucu, ilişkilerin iyi gittiği dönemin sürdürülebilir olması durumunda Batı Trakya?da yaşayan azınlığın az da olsa kazanımlarının olacağıdır.
Özet (Çeviri)
?A problem area in Turkish-Greek Relations: The main objective of this thesis named Western Thrace Muslim Turk Minority? is to reveal the problems of thousands of Muslim Turks who live in Western Thrace in the context of Turkish-Greek relations.When considering these problems, both region policy of Greece and Turkey's approach to the region have been assessed separately.In addition to this, the kind of method followed by the minority in the face of these approaches has been evaluated in detail.When an assessment has been done from a historical perspective, it is observed that the minority prefer moving by adhering to democratic understanding in the struggle for claiming their rights. As a result of particularly non-governmental organisations? working effectively, the minority has tried to be heard more with the power of acting in unison.However, these attempts of the minority have been inadequate in the face of effective and consistent assimilation policy which Greece has been sustaining since the Treaty of Lausanne. At this point, it is seen that Turkey has not sufficiently been interested in the problems of Muslim Turks minority and Turkey could not make effective decisions on that issue.In our study, a detailed review has been done on the results of what can be done with new insights within the framework of the progress of bilateral relations in the face of the problem of Western Thrace which does not take part in priority issues in Turkish-Greek relations.An assessment has been made upon the effects of Western Thrace Muslim Turk minority, particularly the period of normalized and tensioned bilateral relations.The main result of the study is the minority?s who live in Western Thrace going to get benefit, at the least, in the event of sustainability of the good relations.