İşgüçü göçü ve iktisadi büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
Labor migration and economic development: The case of Turkey
- Tez No: 451507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma ile işgücü göçünün göçmen gönderen ülke ekonomisi üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Temel göç teorilerinin ve günümüz dünyasında yaşanan ana göç akımlarının araştırıldığı bu çalışmada göçün, göçmen veren ülke ekonomisi üzerindeki etkisi '3R' teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Bu teoriye göre göç, kaynak ülkenin ekonomisini üç farklı yoldan etkileyebilmektedir: İşçi dövizi, dönüşler ve istihdam. Çalışmamızda göçmen gönderen ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti örnek alınmıştır. Türkiye üzerine yapılan bu çalışma sırasında baz alınan 1974 -2014 yılları arasındaki döneme ilişkin güvenilir istatistiksel veri eksikliğinin olduğu tespit edilmiştir. Bu da yapılan analizi, sadece tek bir 'R'yi yani işçi dövizlerini ('remittances') kapsayacak şekilde daraltmaya sebep olmuştur. İşçi dövizleri ile iktisadi büyümeyi temsil eden GSYİH arasındaki nedensellik ilişkisi VAR modeline dayanan Toda-Yamamoto yöntemi ile test edilmiştir. Ampirik sonuçlara göre, Türkiye'de işçi dövizleri ile iktisadi büyüme arasında tek yönlü nedensellik ilişkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the impact of labor migration on the economy of a source country (that sends the migrants). Starting with review of theories of migration and of the key migration corridors in the present-day global economy, the paper utilized the framework of“3 R”(remittances, return and recruitment) to examine the impact of emigration on the growth rate of the national economy of a sending country. In the empirical part, the outlined framework was applied to the case of Republic of Turkey. Here, the study found the lack of reliable statistical indicators (within the period from 1974 to 2014), which narrowed the analysis to the single“R”- the remittances. Using the Toda-Yamamoto approach based on the VAR model, the study found a one-way causal relationship between workers' remittances and GDP of a sending country.