Yabancı dil olarak Türkçe ders kitaplarında kelime grupları ve cümle bilgisi konularının öğretimi
Teaching of word groups and syntax as a foreign language in Turkish textbooks
- Tez No: 451508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENFEL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Bu tez çalışmasının amacı yabancı dil olarak Türkçe ders kitaplarında kelime grupları ve cümle bilgisi konuların öğretilmesinin değerlendirilmesidir. Çalışmamız Giriş,“Türkçede söz dizimi”,“Yabancı dil olarak Türkçe ders kitaplarında kelime grupları ve cümle bilgisi konuların öğretimi”,“Yabancı dil olarak Türkçe ders kitaplarında dinleme metinlerinde geçen kelime grupları”ve“Anket çalışması”olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kelime grupları ve cümle bilgisi konusuna değinilmiştir. İkinci bölümde yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan ders kitaplarından altı kitap serisi seçilmiştir. Bunlar ise DİLSET Yayınevi‟nin hazırladığı“Ebru Türkçe Öğretim Seti”,“Gökkuşağı Türkçe Öğretim Seti”ve“Adım Adım Türkçe Öğretim Seti”; Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi TÖMER‟in hazırladığı“Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe Öğretim Seti”; İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi tarafından hazırlanan“İstanbul Yabancılar İçin Türkçe Ders Kitabı”seti ve Dilmer Yayınları‟nın“Yabancı Dilim Türkçe”öğretim setidir. Seçilen kitaplar kelime grupları ve cümle bilgisi konularının öğretimi bakımından incelenmiştir. Üçüncü bölümde, incelediğimiz kitaplarda yer alan dinleme metinlerinde geçen kelime grupları ele alınmıştır. Türkiye‟de okuyan uluslararası öğrenciler üzerine yapılmış anket çalışması ise tezimizin dördüncü bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to evaluate the teaching of word groups and syntax as a foreign language in Turkish textbooks. Our study consists of five groups: firstly 'Word order in Turkish','Teaching Word Groups and Syntax in Turkish textbooks as a foreign language','word groupsin listening texts as a foreign language'and 'Questionnaire'. In the first part, word groups and syntax are mentioned. In the second part, six series of books used in teaching of Turkish as a foreign language are chosen. These are: Ebru Türkçe Turkish Language Set, Gökkuşağı Türkçe Turkish Language Set and Adım Adım Turkish Language Set by DİLSET Publishing House; Yeni Hitit Turkish Language Set by Turkish and Foreign Languages Research and Application Center of Ankara University, TÖMER; İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi tarafından hazırlanan İstanbul Turkish Language Set by Istanbul University Language Center and Yabancı Dilim Türkçe Turkish Language Set by Dilmer Publishing House. These chosen books are examined in the point of teaching of word groups and syntax. In the third part, there are the word groups that we have examined and are in listening texts. Though, our public survey results which are applied on the international students are in the fourth part of the thesis.