Yağ aglomerasyonu yöntemiyle dolamitin manyezitten uzaklaştırılması
Seperation of dolomite from magnesite by oil agglomeration
- Tez No: 45154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR UÇBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, dolamitin yağ aglomerasyonu yöntemi ile manyezitten ayrılması sonuçları sunulmuştur. Deneylerde kullanılan örnek, Konya Krom Manyezit Tuğla Sanayii Müessesesi Argıt Ocağı cevheridir. Örnek, ortalama %44.74 MgO, %2.92 CaO, %0.56 Si02 ve %0.32 Fe203 içermektedir. Örneğin kızdırma kaybı %51.36'dır. Aglomerasyon deneylerinde toplayıcı olarak oleik asit, bağlayıcı olarak gaz yağı ve pH düzenleyici olarak NaOH, Na2C03 ve NaHC03 kullanılmıştır. Aglomerasyon deneyleri iki grup halinde yapılmıştır. Birinci grupta manyezit bastırılark dolomit, ikinci grupta dolomit bastırılarak manyezit aglomere edilmeye çalışılmıştır. Deneylerde manyeziti bastırmak için NaOH, Na2C03, NaHC03, Na2Si03 ve nişasta, dolomiti bastırmak için Na2C03, CMC, kalpan ve Quebracho kullanılmıştır. Yapılan deneyler kullanılan tüm bastırıcıların aglomerasyonda etkisinin çok az olduğunu ve dolomatin yağ aglomerasyonu yöntemiyle manyezitten etkin bir şekilde ayrılmasının mümkün olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, oil agglomeration test result for separation of dolomite from magnesite were presented. The sample used throughout experiments was taken from Argıt open pit mine of Konya Chrome Magnesite Brick Work. The sample contains 44.74 % MgO, 2.92 %CaO, 0.56 %Si02 and 0.32 %Fe203. Loss on ignition of the sample is 51.36 %. In the agglomeration experiments, oleic acid, kerosene and NaOH, Na2C03 or NaHC03 were used as collector, bridging agent and pH regulator, respectively. Agglomeration experiments were conducted in two groups. In the first group, magnesite was depressed and dolomite was agglomerated and in the second, vice versa. In the experiments, NaOH, Na2C03, NaHC03, Na2Si03 and starch were used for depression of magnesite; and Na2C03, CMC, Calgon and Quebracho were used for depression of dolomite. The results of experiments show that the action of all depressants used in the agglomeration in not enough and the separation of dolomite from magnesite is not possible, effectively.