Suda çözünür desteklere bağlanmış bazı metallo-ftalosiyaninlerin oksijen aktarımında katalizör olarak kullanımı
Use of metallo phthalocyanine tetrasulfonates bound to water soluble supports as catalysis for the transfer of oxygen
- Tez No: 45155
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRETTİN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 2,6- ve 2,10-ionen ve suda çözünür polifvlnilberıziltrimetilamonvum klorür) desteklerine bağlanmış kobalt-, demir- ve bakır- ftalosiyanin tetrasülfonatlar, 2,6-di-tert-butilfenol'un otooksidasyonunda katalizör olarak kullanıldılar. Birer polielektrolit olan ionenler, bir tetrametildiamin ile bir dibromürün dimetil formamid/metanol içinde reaksiyona sokulmasıyla elde edildi ve bunların ortalama molekül ağırlıkları belirlendi. Metallo-ftalosiyanin tetrasülfonatlar ionen ve suda çözünür polimere iyon değiştirme yoluyla bağlanıldılar. 2,6-Di-tert-butilfenol'un 75 °C ve 0,9 atmosfer oksijen basıncı altındaki otooksidasyonunda ürün olarak 3,3/,5,5'-tetra-tert-butil-4,4/- difenokinon elde edildi ve herzaman ionene veya çözünür polimere bağlanmış metallo ftalosiyanin tetrasülfonatlar homojen metallo ftalosiyanin tetrasülfonatlardan daha yüksek verim verdiler, en iyi katalitik aktiflik kobalt ftalosiyanin tetrasülfonat tarafından gösterilmiş olup bunu demir ve bakır ftalosiyanin tetrasülfonatlar izlemiştir. Otooksidasyonun hızı pH 7'den 12'ye doğru ve sıcaklıkla artmaktadır. UV/Görünür bölge spektroskopisine göre, monomerik metallo ftalosiyanin yapısının substrata oksijen aktarımında etkin olan yapı olduğu gözlenmiştir. Desteğe bağlanmış metallo ftalosiyanin katalizörlerin çözünür metallo ftalosiyanin katalizörlere göre daha yüksek aktiflik göstermesinin ana nedenleri olarak 2,6-di-tert-butilfenol ve fenoksit iyonunun desteğe absorpsiyonu ve metallo ftalosiyaninin desteğe daha yüksek aktiflik gösteren monomerik kompleks olarak bağlanması verilebilir.
Özet (Çeviri)
vi SUMMARY In this study, 2,6- and 2,10-ionenes and soluble poly(vinylbenzyltrimethylammonium chloride) supported cobalt-, iron- and copper-phthalocyanine tetrasulfonates were used as catalysts for the autoxidation of 2,6-di-tert-butylphenol. The ionenes, that are polyelectrolytes, were prepared by reacting a tetramethyldiamine with a dibromide in dimethyl formamide/methanol and their average molecular weight were determined. The metallo-phthalocyanine tetrasolfonates were bound to ionenes and the water soluble polymer by ion exchange. The autoxidation of 2,6-di-tert-butylphenol gave 3,3',5,5'-tetra~ tert-butyl-4,4'-diphenoquinone as product at 75 CC under 0,9 atm. pressure of dioxygen. The ionene and soluble polymer bound metallo- phthalocyanine tetrassulfonate catalysts always gave higher yields than homogeneous analogues. The best catalytic activity was shown by cobalt-phthalocyanine tetrasulfonate followed by iron and copper analogues. The reaction rates increased with pH in the range of 7-12 and with temperature. According to UV/Vis spectrocopy study, the monomeric metallo- phthalocyanine tetrasulfonate seems to be the species responsible for the oxygen transfer to the substrate. The higher activity of the supported metallo-phthalocyanine catalyst compared with the soluble metallo-phthalocyanine may be attributed primarily to absorbtion of 2,6-di-tert-butylphenol and its phenoxide ion by ionene and to higher activity of the metallo phthalocyanine bound as a monomelic complex to the support.