Düşük tenörlü karaburhan kromitlerinin zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
An Investigation in to the enrichment of Karaburhan chromite
- Tez No: 45153
- Danışmanlar: ENDER SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
XV ÖZET Bu çalrşmada, ortalama %22.54 C^C^ tenorlü Karaburhan kromit cevherinin gravite yöntemleri ile zenginleştirilebilirliği araştırılmıştır. Laboratuvar ölçekte, sallantılı masa ve MGS deneyleri yapılarak uygun koşullar belirlenmiştir. Çalışmalar sonucunda Karaburhan kromit cevherinin (-0.425 +0.210mm) -ve (-0.210nun) tane iriliklerinde sallantılı masada zenginleştirilebileceği anlaşılmıştır. Ancak (-0.210mm) tane iriliğindeki cevher ile çalışıldığında artıkta Cr2Û3 kaçağı fazla miktarda olmuştur. Bu nedenle (-0.210mm) tane iriliğindeki cevherin masa artığı, ara ürün ile birleştirilerek MGS 'de zenginleştirilmiştir. Sallantılı masada yapılan zenginleştirme çalışmalar sonucunda (-0.425 +0.210mm) tane iriliğindeki cevherden %75.31 verimle, %50,64 C^C^ tenörlü konsantre, (-0.210mm) tane iriliğindeki cevherden %58.85 verimle, %44.97 (1^03 tenörlü kon santreler kazanılmıştır.. (-0.210mm) tane iriliğindeki cevherin %15.97 Cr2Û3 tenörlü masa artığı + ara ürün karışımından MGS 'de beslenen malzemeye göre %43.79 verimle, %48.18 C^C^ tenörlü konsantre elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the enrichment of average 22.54% 0^03 grade Karaburhan chromite ore, using gravity methods have been examined. The convenient conditions were established with a laboratory size shaking table and making MGS experiments. The results have shown that the Karaburhan chromite ore can be enriched (-0.425+0.210mm) and (-0.210mm) in particle size on the shaking table. However, when worked on an ore of (-0.210mm) particle size, a great amount of (^203 escape in the tailing is found. Accordingly, the table tailing of an (-0.210mm) particle size ore was combined with the middling and then enriched by MGS. As a result of the enrichment procedure at the shaking table, concentrates with 50.64% (3^03 grade have been acquired from 75.31% C^C^ recovery (-0.425+0.210mm) particle size ore, and concentrates with 44.97% Cr203 grade have been acquired from 58.85% recovery of (-0.210mm) particle size ore. The 15,97% Cr2Û3 grade table tailing of the (-0.210mm) particle size ore + the middling were fed into the MGS and a 48.18% C^C^ grade concentrate with 43.79% recovery was obtained.