BIST 100 endeksi ile BRİCS ve MİST ülkeleri borsa endeksleri arasındaki uzun vadeli ilişkinin incelenmesi
Examination of long term relation between BIST 100 indice and the stock indices of BRICS and MIST countries
- Tez No: 451542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ VURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu çalışmada gelişmekte olan ülkeler kategorisinde gösterilen ve ekonomi literatüründe çeşitli çalışmalara BRICS ve MIST kısaltmaları kullanılarak konu edilen Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye ulusal borsa endeksi arasında uzun vadeli anlamlı bir ilişki olup olmadığı irdelenmiştir. Söz konusu ülke borsa endekslerine ait kapanış fiyatlarından belirlenmiş bir tarih aralığında oluşturulan zaman serileri arasında uzun vadeli bir ilişkinin varlığı Engle-Granger eşbütünleşme analizi ve Johansen eşbütünleşme analizi yardımıyla irdelenmiş ve serilere Granger Nedensellik Testi uygulanmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde, Engle-Granger eşbütünleşme analizi sonucuna göre BIST100 endeksi ile Brezilya ulusal borsa endeksi, Rusya ulusal borsa endeksi, Hindistan ulusal borsa endeksi, Çin ulusal borsa endeksi, Güney Afrika ulusal borsası, Meksika ulusal borsa endeksi, Endonezya ulusal borsa endeksi arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığı tespit edilirken BIST100 endeksi ile Güney Kore ulusal borsa endeksi arasında uzun dönemli bir ilişkiye rastlanmamıştır. Johansen eşbütünleşme analizine göre ise incelenen borsa endeksleri arasında çoklu eşbütünleşme yoktur. Granger nedensellik sonucuna göre ise BIST100 endeksi ile diğer ulusal borsa endeksleri arasında nedensellik mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine If there is a long term relation among the stock market indices of the emerging national economies called as BRICS and MIST in economic literature, which are Brazil, Russia, India, South Africa, Mexico, Indonesia, South Korea and Turkey. In the final chapter of the study, it is determined that there is a long term relationship between BIST100 Indices and the indices of national stock market of Brazil, Russia, India, China, Mexico, Indonesia, national stock market of South Africa and according to the result of Engle-Granger cointegration analysis. Nevertheless any long term relation between BIST100 indices and South Korea national stock indices is not examined. According Johansen cointegration analysis there is no multiple cointegration between analyzed stock market indices. By the result of Granger causality test, causality exists between BIST100 Indices and the other national stock market indices.