Tüketim kültürü bağlamında mekâna dayalı kimlik inşaları ve yaşam tarzı olasılıkları
In the context of consumption culture, identity constructions and manifestations of life style based on places
- Tez No: 451541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKLEM TEKDEMİR YURTDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Psychology, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, yaşam tarzı kavramının içini dolduran kimlik olasılıkları, güvenlikli konutlarda yaşamak gibi bir tüketim pratiği özelinde betimlenmeye çalışılmıştır. Tüketim kültürü, modernleşme, içselleştirilmiş oryantalizm ve yaşam tarzı kavramlarından oluşan teorik çerçeve, tüketim ve mekân kimliklerine odaklanılarak incelenmiştir. Bu çalışma için, güvenlikli konutlarda yaşayan toplam 7 evli çift ile görüşülmüştür. Odak grup görüşme tekniğiyle veriler toplanmıştır. Katılımcı çiftlerin güvenlikli konutlardaki yaşam deneyimleri tematik içerik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Katılımcıların, güvenlikli konut yaşam alanları dışında olan kişiler veya yaşam tarzları ile çeşitli ilişki kurma biçimleri tespit edilmiştir. Birer tüketim pratiği olan mekânlar, nasıl yaşanması gerektiğine ilişkin kendi normlarını katılımcılara dayatmakta ve bu normlar üzerinden katılımcıların diğer insanlardan bir takım beklentileri oluşmaktadır. Katılımcılar mekânlardan yola çıkarak mekânlarda yaşayacak olanlara dair önceden belirlenmiş bir takım kimlik vasıfları ve davranış biçimleri sunmuştur. Mekânlardaki tasarımların, eşyaların ve mekânın kendisinin fiziksel olarak işaretlediği bir takım dini, ideolojik, etnik kimlikler ortaya çıkmıştır. Çalışmada insanlara sunulan ve insanı pasif kılan aktif yaşam tarzı olgusu, güvenlikli konutlar (rezidanslar) gibi bir tüketim pratiği özelinde farklı tezahürleri gözlemlenmiş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to describe identity probabilities in the context of consumption practice, i.e. living in residences (gated communities). The theoretical framework, which is composed of the concepts of consumption culture, modernization, self orientalism and lifestyle, is examined considering consumption and place identity. For this study, 7 married couples living in Residences were interviewed. Focus group methods were conducted in order to collect data. Participant's statements about life experiences in Residences were analyzed by thematic content analysis method, which is a qualitative analysis method. Various contraction patterns of the participants with people and lifestyles from outside of their residences were identified. Places, as consumption practices, impose their own norms regarding how should one live and get to having some expectations via these norms. Participants present predetermined identity qualifications and behavioural patterns arising from residential areas. Ethnic, ideological, religious identities were marked physically by designs, goods in these areas and these identities emerge in the framework of this study. Manifestations of active lifestyles which pacify human were observed in the context of consumption practices as living in residences (gated communities).