Hume'un skeptisizmi açısından temel inançların gerekçelendirilme sorunu
The problem of the justification of foundation beliefs in the context of Hume's skepticism
  1. Tez No: 451553
  2. Yazar: NURTEN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada Hume literatüründe“temel inançlar”olarak adlandırılan akıl yürütmelerimize ve dış dünyanın varlığına ilişkin inançlarımızın Hume epistemolojisi açısından gerekçelendirilip gerekçelendirilemeyeceği tartışması konu edinilmiştir. Bu konu dogmatik bir perspektifle araştırılacak bir konu değildir; çünkü inançlar dirençlidir ve inançlar inanan açısından herhangi bir şekilde açıklanabilmektedir. Burada sorun, her açıklamanın epistemik bir değer taşımadığıdır. Başka bir deyişle inancın açıklanabiliyor olması, onun rasyonel olarak gerekçelendirilebildiği anlamına gelmemektedir. Hume'un epistemolojik sistemi, inancın gerekçelendirilmesi tartışmasında inancın neden rasyonel olarak gerekçelendirilemeyeceğinin açıklamasını sunmaktadır. Bu açıklamayı Hume, skeptisizmi sayesinde geliştirebilmiştir; aksi halde Hume inançların dogmatik açıklama biçiminin dışına çıkamazdı. Hume'un skeptisizmi, temel inançların gerekçelendirilmesi tartışmasını olanaklı kıldığından bu çalışmada, temel inançların gerekçelendirilme sorunu ve bu inançların doğası konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject matter is whether our beliefs in the reasoning and the existence of the external world, which are called as“foundation beliefs”in Hume literature, may be justified in terms of Hume epistemology or not. This subject matter is not one that can be questioned through a dogmatic perspective; because, beliefs are resistant, and they may be explained by the believers in some way or another. The problem here is the fact that not every explanation has the quality of having an epistemic value. In other words, a belief's being explainable does not mean that it is rationally justified. The epistemological system of Hume provides the explanation on why a belief cannot be justified in a rational manner in the debates on the justification of beliefs. Hume could develop this explanation with his skepticism; otherwise Hume could not exceed the dogmatic explanation methods of beliefs. Since Hume's skepticism makes the discussions on the justification of foundation beliefs possible, the issue of justification of foundation beliefs, and the nature of these beliefs have been examined in this dissertation.