The Thirlwall model and the application of the model to the data of Turkey
Thirlwall modeli ve bu modelin Türkiye verilerine uygulanması
  1. Tez No: 451552
  2. Yazar: MONA HAMED
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. GÜZİN EMEL AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, Neoklasik Teori'nin arz odaklı yaklaşımına bir alternatif olarak, talep odaklı bir Post Keynesyen ekonomik büyüme modelini ele almakta ve Thirlwall tarafından geliştirilen dinamik Harrod dış ticaret çarpanı modelini değerlendirmektedir. Thirlwall modeli, ekonomik büyümeyi talep faktörlerinin teşvik ettiğini ve ekonomik büyüme üzerindeki ana kısıtlamanın Ödemeler Dengesi olduğunu vurgulamaktadır. Dış ticaretin her zaman dengede olduğu varsayımı altında, Thirlwall (1979), üretimdeki büyüme ile, ihracattaki büyümenin ithalat talebinin gelir esnekliğine oranı arasında çok sıkı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan, Thirlwall ve Hussian (1982), dış ticaretinde açık bulunan ülkelere daha uygun hale getirebilmek için, sermaye girişlerini modele ekleyerek, diğer bir katkı sağladılar. Bu çalışmada, Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerinde ödemeler dengesinin bir kısıtlama oluşturup oluşturmadığı, 2003-2014 dönemi için ampirik olarak test edilmektedir. Bu amaçla, orijinal Thirlwall Kanunu (1979) ve bu kanunun Thirlwall ve Hussian tarafından genişletilmiş versiyonu (1982) Türkiye verilerine uygulanmaktadır. Elde edilen sonuçlar, Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerinde ödemeler dengesinin gerçekten de bir kısıtlama oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Thirlwall's model stresses that demand factors induce economic growth and the main constraint on economic growth is the balance of payments (BOP). This thesis introduces a Post Keynesian demand oriented model of economic growth, as an alternative to the supply oriented approach of the Neoclassical theory, and evaluates the dynamic Harrod trade multiplier model developed by Thirlwall. Under the assumption that trade always balance, Thirlwall (1979) shows the relationship between the growth of output and the ratio of the growth of exports to the income elasticity of demand for imports. On the other hand, Thirlwall and Hussian (1982) made another contribution to the model to make it more suitable for deficit facing countries by adding the capital inflows component in order to sustain deficit and trade balance. In this study, it is empirically tested whether the economic growth of Turkey is constrained by its balance of payments for the period 2003Q1- 2014Q4. For this purpose, both Thirlwall's Law (1979) and the extended version of it by Thirlwall and Hussain (1982) are applied to Turkey's data. The results show that Turkey's economic growth is indeed constrained by its balance of payments.