Osmanlı Ordusu'nda makinalı tüfek kullanımına geçiş (1908-1918)
The transition to use of machine gun in Ottoman army (1908-1918)
  1. Tez No: 451590
  2. Yazar: RIDVAN TAŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ordu envanterlerine giren makinalı tüfekler askerlerin ateş gücünü önemli oranda artırdığı gibi ordu teşkilatlarında da önemli değişikliklere sebep olmuştur. Bu durum Napolyon döneminden kalan taktik ve stratejilerin yıkılmasına neden olarak yeni bir savaş konseptinin oluşmasına zemin hazırlayan en önemli faktörlerden biri olmuş ve Birinci Dünya Savaşı'nın şeklini ve gidişatını değiştirmiş ve özellikle Batı Cephesi'nde büyük endüstriyel güçleri siperler kazmaya zorlayarak neredeyse savaş boyunca hareketsiz kalmaya mahkûm etmiştir. Bu önemli silahın Osmanlı İmparatorluğu'nda ki varlığı, kullanımı ve nasıl teşkilatlandığı üzerine ise bu zamana kadar kapsamlı bir araştırma yapılmamıştır. Genelkurmay'ın cephe kitaplarında ise daha çok istatistiksel veriler ve teşkilata dair bazı bilgiler bulunsa da bu silahın muharebelerde ki performansı ve nasıl kullanıldığı üzerine malumat kısıtlıdır. Gerek bu eksikliğin giderilmesi gerekse de savaşın gidişatını değiştiren bu silahın Osmanlı ordusunun muharebedeki performansına nasıl katkı sağladığı anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the second half of the 19th century forward, machine guns entering into the military inventory significantly increased the firepower of military troops and they have led to significant changes in military organizations. This by resulting in the destruction of Napoleonic Era's tactics and strategy has been one of the most important factors that predispose to the formation of a new war concept and it changed the shape and course of the First World Ward and especially the great industrial powers on the western fronts are condemned to remain almost stationary during the war, forcing digging fenders. A Comprehensive search hasn't been made so far on the presence, use and organization of this important weapon in the Ottoman Empire. İn front of the Turkish General Staff of the book although some statistical data and some information about the organization can be found in the books related to fronts in Turkish General Staff library, there is limited information about the performance of this weapon and how it used in the battle. İn order to both overcome this gap in the literature and to explain how this weapon that changed the course of the war as well as how made contribution to the performance of the Ottoman Army in battle will be clarified.