Münâsebâtü'l-Kur'ân ilmi ışığında Saf sûresi incelemesi
The study of sura al-saf in the light of Munasabat al-Quran
- Tez No: 451589
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÖKKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Saf sûresi, Kur'ân-ı Kerîm'in 61. sûresidir. Medine döneminde, Uhud savaşından sonra nazil olduğu rivayet edilir. Sebbaha fiiliyle başlamasından dolayı usulcülerin müsebbihât sûreleri olarak adlandırdıkları yedi sûreden biridir. Sûrenin ana konusu cihattır. Tez konumuzun münâsebet ilmi ışığında sûre tefsiri olması nedeniyle, çalışmanın başında münesebât ilmi ve bu kapsamda İslam dünyasında ve Batıda yapılan sûre tefsiri çalışmaları ile ilgili özet bilgiler verilecektir. Sûrenin tahliline geçmeden önce, sûrenin diğer müsebbihât sureleri ve muhteva benzerliği olan sûrelerle münâsebeti ortaya konulmaya çalışılacaktır. Ayrıca sûre tüm yönleriyle incelenecek, dil ve üslûp özellikleriyle birlikte sûrenin yapısal tahlili yapılacaktır. Daha sonra ilk dönem ve çağdaş dönem meşhur rivayet ve dirayet tefsirlerinden istifade ile sûrenin yorum incelemesi yapılacaktır. Bu çalışmayla hedeflenen, bazı âyetlerin anlamları farklı olmasına rağmen, sûrenin nüzûl zamanı ve nüzûl ortamı iklimini yansıttığına vurgu yapmaktır. Sûrenin bir bütün olduğu, başı ile sonu arasında münâsebet olduğu, sûrenin ana konusu olan cihat noktasında âyetler arasındaki münâsebetin varlığına dikkat çekmektir. Sûrenin başından sonuna farklı âyetlerde yerini almış ve sûrenin ana omurgasını oluşturduğunu düşündüğümüz ifadelerin birbirirleriyle bağını ortaya koymak, sûrede zikredilen 'Rasûl'lerin sûrenin mihveriyle bağını gözler önüne sermektir.
Özet (Çeviri)
The 61st surah of the Quran is titled as Saf (The Ranks). It is believed that the surah was revealed at the time of the Uhud battle during the Madina period. As it begins with the verb 'sebbaha', it is considered one of the seven Musabbihat surahs. The main subject of the surah is jihad. Since the topic of our thesis is tafsir of the surah, brief information on munasabat (textual relations) in both Islamic and Western studies will be given in the beginning of the work. Before analyzing the Surah, the similarity of this surah with those of other Musabbihat surahs as well as the other surahs with contextual similarities will be provided. In addition, the surah will be examined in all dimensions, along with the structural analysis of it and its linguistic properties. After that, by using classical and modern narrative and discernment, famous Tafsirs on surah, analysis will be carried out. The aim of this study is, although the meaning of some of the verses are different, to emphasize that the surah reflects the time and the context of when it was revealed, and that the surah is a whole, and that there is a connection between the beginning and the end, and to draw attention to the relation between the verses that are on the main topic of the surah which is jihad. Additionally, the study aims to show that there is a relation from the beginning to the end in every verses and in every sentences which are the main body of the sura and also there is a link between the mihwar of the sura (central thema) and the“messengers”mentioned in the surah.