Ortaöğretimde manevi değerler ve eğitimi
Moral values and their education in secondary schools
- Tez No: 451600
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Değer, toplumların istek ve duygularını ortaya koyan bağlayıcı hükümlerdir. Buna göre değer, bir toplum içindeki kişilerin eşya hakkındaki istek ve duygularının göstergesi olan ve bir toplumun bütün fertleri tarafından ortak ve değişmez bir bütün olarak kabul edilen hükümlerdir. Değerler, kişiye saygın bir özgürlük kazandırır, insanın kişiliğini geliştirir ve mükemmelliğe ulaşmasını sağlayarak gücünü arttırır. İnsan, maddi ve manevi yönü olan bir varlıktır. İnsan varlığının manevi yönünü değerler oluşturmaktadır. Din, iman, ahlak, onur, gurur, şeref, hayâ, sadakat, ahde vefa, doğruluk, iffet gibi değerler insanın manevi yönü içinde yer almaktadır. Bu çalışma ortaöğretim öğrencilerinin değerler eğitimi yoluyla kazandırılması beklenen manevi değerlere dayalı davranışlara ne düzeyde sahip olduğunu inceleyen bir araştırmadır. Araştırmaya İstanbul ilindeki liselerde öğrenim gören 15-18 yaş arası 591 öğrenci katılmıştır. Kişisel Bilgi Formu ve Manevi Değerler Listesinden oluşan bir anketle katılımcılardan veri toplanmıştır. Verilerin analizinden elde edilen sonuçlar: (1) Öğretmenlerin değer kazandırma anlamında yeterli bir rol model olamadıklarını (2) Öğretmenlerin yine bu bağlamada bilgi aktarımı yapamadıklarını ve son olarak (3) liselerde değerler eğitiminin sistematik olarak verilmesi gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Values are binding judgements that reflect the wishes and emotions of the societies. Accordingly, values reflect the wishes and emotions of individuals within the society concerning objects, and are common and unchangeable judgements that are accepted as a whole by all members of the society. Values provide freedom for individual, improve human character, and led them to perfection, augment their existence. Humankind is both temporal and spiritual being. Spiritual part of human being is consist of values. Such values as religion, belief, honor, pride, shame, faithfulness, keeping promises, righteousness, and chastity reflect the spiritual part of human being. One may argue that these values are integral part of human existence. This work examines to what extent values are learned or internalized by high school students through role modeling. Data was collected through a questionnaire composed of Demographic information form and Spiritual Values inventory. 591 high school students in Istanbul voluntarily participated in the research. Analysis of data yields following results: in regard of attainment values (1) teachers are unable to be a viable role model (2) they cannot transmit information, and finally (3) therefore, systematic values education must be provided during high school.