10. sınıf Türk dili ve edebiyatı ders kitabındaki metinlerde mitolojik boyut ve mitolojinin öğrenci görüşüne göre değerlendirilmesi
10th grade Turkish language and literature the mythological dimension of the texts in the text book and the evaluation of mythology according to the student's opinion
- Tez No: 793150
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERGÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türk dili ve edebiyatı dersi ortaöğretim süresince öğrenciye Türk diliyle birlikte Türk kültürünü de benimsetmeyi amaçlar. Kültürün önemli parçalarından birini de mitler ve dolayısıyla bunların etkilediği ürünler oluşturmaktadır. İnsanlığın varoluşuna ışık tutan mitler, değişen dünya içinde varlıklarını farklı edebî türler aracılığıyla koruma altına alarak yaşamıştır. Bu konuda Türk dili ve edebiyatı dersinin kazanım amaçları 2018 Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Programı'nda açıklanmıştır. Amaçlar kapsamında farklı metin türleri içinde millî, manevi ve evrensel değerler ile sosyal, siyasi, tarihi ögelerle birlikte mitolojik unsurların bulunması da yer almaktadır. Bu çalışmada da 10. sınıf Türk dili ve edebiyatı ders kitabında yer alan metinlerdeki mitolojik unsurların metinler üzerinden tespiti gerçekleştirilmiştir. Müşterek özelliklere sahip mitolojik unsurlar tek kategori altında toplanmış ancak her unsur ayrı ayrı incelenmiştir. Unsurların yer aldığı metin parçaları da çalışmaya ekleniştir. Kategorize edilmiş unsurlar 2018 Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Programı'nda bulunan kazanım amaçlarına göre değerlendirilmiştir. Kazanım amaçlarının öğrencilere yönelik olması nedeniyle mitoloji konusunda öğrenci düşüncelerinin ortaya çıkarılması hususunun da önem arz ettiği düşünülüp öğrenci görüşlerine ulaşabilmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ankara'nın Etimesgut ilçesinde yer alan Alfa Akademi Kolejinde eğitim gören 8 öğrenciyle görüşülmüştür. Görüşme sonrasında ses kayıtları dinlenmiş ve betimsel analiz yöntemiyle veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish language and literature course aim to make the students adopt Turkish culture along with the Turkish language. One of the important parts of culture is myths and of course products, they affected such things like that. Myths that shed their light on the existence of humanity have also lived in the changing world by protecting their existence through different. Literary genres. In this regard, the objectives of the Turkish language and literature course are explained in the 2018 Turkish Language and Literature Curriculum. Within the aim of the objectives, there are national, moral and universal values also social, political and historical elements as well as mythological elements in different text types. In this study, the mythological elements in the texts in the 10th-grade Turkish language and literature textbook were determined through the texts. Mythological elements with common features were gathered under a single category, but each element was examined separately and one by one. Fragments containing the elements were also added to the study too. Categorized elements were evaluated according to the learning objectives in the 2018 Turkish Language and Literature Curriculum. A semi-structured interview form was used in order to reach students' opinions indeed considering that it is also important to reveal students' thoughts on mythology since the objectives of the acquisition are for students. Eight students are studying at Alfa Academy College where Ankara's Etimesgut district was interviewed. After the interview, the audio recordings were listened to and the data were analyzed with the descriptive analysis method.