Hüseyin Nihâl Atsız'ın edebî eserlerinin değerler eğitimi açısından incelenmesi
Examination of Hüseyin Nihal Atsiz's literary works in terms of the values education
  1. Tez No: 543686
  2. Yazar: FATİH TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN ALKAN İSPİRLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Amaç: Bu çalışmada Atsız'ın edebî eserleri vasıtasıyla Türk milletine ve özellikle genç nesle aktarmaya çalıştığı millî ve manevi değerler tespit edilip bu değerlerin Ortaöğretim Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Öğretim Programı'na kazandırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı karma desene göre oluşturulmuştur. Karma desen araştırmalarında nicel ve nitel olmak üzere iki boyut bulunmaktadır. Araştırmanın amaç ve düzenine göre bu boyutlardan biri ağırlık kazanabileceği gibi birden fazla kere de tekrarlanabilir. Bu çalışmada nitel boyut ağırlıklı olmakla birlikte nicel bulguları destekleyebilmek ve süreci doğru betimleyebilmek amacıyla nicel bulgular toplanmıştır. Araştırmanın nitel ve nicel boyutlarında tarama modeli kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada Hüseyin Nihâl Atsız'ın Bozkurtlar, Deli Kurt, Ruh Adam, Dalkavuklar Gecesi, Yolların Sonu ve Dergah Yayınları tarafından 2018 yıllında tek bir kitap hâline getirilen Hikâyeler adlı eserleri incelenmiş, bu inceleme sonucunda Atsız'ın fikir eserlerinde de dile getirdiği millî manevi 32 değer tespit edilmiştir. Sonuç: Araştırma neticesinde Hüseyin Nihâl Atsız'ın edebî eserlerinde tespit edilen millî ve manevi değerlerin günümüzde de geçerliliğinin devam ettiği ve bu değerlerin Türk millî eğitim sisteminde yer alan Türk Dili ve Edebiyatı Ders Programındaki önergeye göre günümüz değerler eğitimine kullanılabilirliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to determine the national and spiritual values that Atsiz attempted to convey to Turkish nation especially to the younger generation by means of his literary works, and to bring these values into the secondary education curriculum. Method: The research is formed according to the explanatory mixed design of mixed research methods. There are two dimensions as quantitative and qualitative in mixed design researches. According to the purpose and order of the research, one of these dimensions can gain weight and be repeated more than once. In this study, notwithstanding that the qualitative dimension is predominant, quantitative findings were collected in order to support the quantitative findings and describe the process correctly. Survey research design was used in both qualitative and quantitative dimensions of the research. Findings: In this study, Huseyin Nihâl Atsiz's works Bozkurtlar, Deli Kurt, Ruh Adam, Dalkavuklar Gecesi, Yollarin Sonu and the works Hikayeler which were turned into a single book in 2018 by Dergah Publications were examined, and eventually 32 national and spiritual values of Atsiz were determined in his works of thought. Result: As a result of the study, it has been concluded that the national and spiritual values determined in Huseyin Nihâl Atsiz's literary works are still extant today and these values can be used in today's values education according to the proposal included in the teaching curriculum for Turkish language and literature in Turkish national education system