Bağımsızlık ilanı sonrasında Avrupa Birliği Hukuku çerçevesinde Kosova'da azınlık hakları
Minority rights within the scope of European Union Law in Kosovo after the declaration of independence
  1. Tez No: 451624
  2. Yazar: ESMA HACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Kosova farklı etnik toplulukların bulunduğu ve coğrafi konumundan ötürü tarihi boyunca farklı medeniyetlerin etkisinde kalmıştır. Kosova, 17 Şubat 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte AB kriterleri doğrultusunda AB'ye entegrasyon hazırlığı sürecini başlatmıştır. Ahtisaari Planından sonra Kosova yönetimi insan hakları ve demokratikleşme ile ilgili başlıca AB üyelik kriterlerini yerine getirmiş ve tamamlanması gereken diğer alanlardaki kriterlere yönelmiş durumdadır. Bu bağlamda Kosova'nın AB ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması Müzakereleri 28 Ekim 2013 yılında resmi olarak başlamıştır. Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte AB, Kosova'ya yönelik oldukça önemli kararlar verecek duruma gelmiştir ve Kosova'nın azınlık toplulukları ve insan hakları politikalarıyla ilgili katettiği her aşamanın yakın takipçisi olmuştur. AB tarafından yayınlanmış olan her ilerleme raporunda ülkedeki azınlık topluluklrına ayrı ayrı değinilmektedir. Bu çalışmada Kosova'nın etnik yapısından bahsedilmiş, ülkede yaşayan azınlık toplulukların anayasaya ve yasaya göre hakları ve AB entegrasyon sürecinin Kosova'da bulunan azınlık topluluklarının hakları düzenlemeler ve uygulamaları üzerindeki AB'nin etkisi ve Kosova'daki azınlık topluluklarının haklara erişimlerinde karşılaştıkları sorunlar çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its geographic location, throughout history, Kosovo, has been under the influence of different civilizations and nations. With the declaration of its independence on the 17th of February 2008, Kosovo became the youngest Balkan and European country as well as Europe's 50th country. Nowadays this new country's biggest aim is to complete the EU integration as soon as possible. Following the Ahtisaari Plan, Prishtina has accomplished main EU criteria on minority and human rights and democratisation.Thus Kosovo's negotiations for Stability and Cooperation with the EU has officially started on 28th of October 2013. With the declaration of Kosovo's independence, EU took important decissions in regard to the Europeanisation of minority and human rights law in Kosovo and continues to monitore the forthcoming reforms in Kosovo. Every progress report published by the EU pays special attention to the problems of minorities in the country. This study starts with short introduction of the Kosovo's ethnic structure and follows with elaboration of the impact of EU integration process on the constitutional and legal rights of the minority communities living in the country, as well as the problems in regard to the access to minority rights in practice.