Turistlerin sosyal medyada seyahat deneyim paylaşımını etkileyen faktörler
Factors that affects travel experience sharing of tourists on social media
- Tez No: 451634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN AKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Dünyadaki hızlı değişim ve gelişim sürecine neden olan en büyük etken bilimsel ve teknolojik alandaki yeniliklerdir. Bu teknolojik yenilikler çağımızın en bilinen iletişim teknolojisi olan sosyal medyanın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sosyal medyanın ortaya çıkması ve yaygınlaşması ile tüketiciler bu mecrada bir araya gelme fırsatı bulmuş, deneyimlerini ve yorumlarını birbirleriyle kolaylıkla paylaşabilme imkanına sahip olmuşlardır. Turizm sektörü için de büyük değişikliklere neden olmuş olan sosyal medya, turistlerin tatil yeri karar süreçlerinde ve seyahat deneyimlerini paylaşmada etkili rol oynamaya başlamıştır. Turistler seyahat karar süreçlerinde, seyahatleri sırasında ve seyahat sonrasında sosyal medya araçlarında deneyimlerini paylaşarak diğer potansiyel turistlere kolay erişilebilir bilgi kaynağı yaratmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı turistlerin seyahat deneyimlerini sosyal medyada paylaşmalarını etkileyen faktörleribulmaya yönelik bütüncül bir model önerisi sunmaktır. Bu kapsamda sosyal ağ paylaşım sitelerinden en çok ve aktif kullanıcıya sahip olan Facebookt'ta online bir anket yürütülmüştür. Seyahat deneyim ve bilgi paylaşımı yapılan gruplardan 567 adet anket toplanmıştır. Tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örneklem yöntemiyle toplanan veriler ilk olarak açıklayıcı faktör analizine ardından yapısal eşitlik modellemesi kapsamaında doğrulayıcı faktör analizi tabi tutulmuştur. Araştırma modelinin uyum iyiliği sonuçlarının uygun olmasıyla birlikte beş adet hipotez test edilmiştir. Sonuç olarak Faydalar faktörünün bilgi edinme ve yayma, eğlence, özdeşleşme ve izlenim yönetimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu, sosyal medyada seyahat paylaşımı üzerinde doğrudan olumlu bir etkisi olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
One of the most important effects that pave the way for rapid change and development process in the world is scientific and technological innovations. Such technological innovations have given way to the emergence of social media, which is one of the most popular communication technologies of our age. The consumers have an opportunity to get together with the emergence and spread of the social media and have a chance to share their experiences and comments with each other. Creating significant changes for the tourism sector, the social media has started to play an influential role in decision making for a holiday location and travel experience share of the tourists. The tourists share their experiences on social media in their travel decision-making, during and after their travel and create an easily accessible source of information to other potential tourists. The objective of this study is to put forward an integrative model to find the factors which affect the share oftravel experienceof tourists on social media. In this scope, we have conducted an online survey on the Facebook, which has the most active users among other social networking sites. We have gathered 567 surveys from the groups in where people share their travel experience and information. We have collected data through convenience sampling method among non-probability sample methods and then put to explanatory factor analysis and confirmatory factor analysis under structural equation modeling. We have tested five hypotheses after we have found that goodness of fit of research model is compatible. As a result, we have identified that Benefits factor has a positive effect on the information acquisition and dissemination, entertainment, identification and impression management and has a directly positive effect with travel share on social media.