Otel işletmelerinde otantik unsurların ve hizmet uzantılarının kullanımı: İstanbul'daki butik otel işletmeleri üzerine bir araştırma
The use of authentic elements and servicescapes: A research on boutique hotels in Istanbul
  1. Tez No: 451635
  2. Yazar: AHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN AKOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hizmet sektöründe misafirler taleplerini karşılamak için sayıları her geçen gün artan niş ürünlere ve hizmetlere yönelmektedir. Bir niş ürün ya da hizmet, özellikle bir pazar ürünü üzerinde odaklanır. Bu, çok sayıda tüketiciyi hedefleyen kitle turizminin yaygın ürün ve hizmetlerinin aksine farklı bir pazar türüdür. Butik oteller bu niş pazarlarda öne çıkan unsurlardan biridir. Konaklama işletmelerinin sundukları hizmetler dokunulmazdır ve bu nedenle misafirler değerlendirme yaparken hizmetin fiziksel özelliklerine göre değerlendirme yapmaktadır. Buna göre, hizmet uzantıları misafirlerin hizmet üzerinde izlenim oluşturmasının yanı sıra misafirin hizmetin genel bir değerlendirmesini yapmasına imkan sağlar. Otel işletmelerinde hizmet uzantılarının otantik unsurlarla ilişkisi ile ilgili yeterli düzeyde çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın temel amacı, butik otellerde otantik unsurların ve hizmet uzantılarının boyutlarını belirlemek ve bunlarla misafir memnuniyeti, tekrar ziyaret etme niyetleri arasındaki ilişkiyi tespit etmektir.Ulusal ve uluslararası alanda yapılan literatür taraması ile hazırlanan kavramsal çalışmanın ardından, 306 yerli ve yabancı misafir ile İstanbul'daki butik otellerde gerçekleştirilen anket uygulamasının verilerinin analizi ve yorumlanmasıyla çalışma tamamlanmıştır. Araştırma sonuçları; frekans analizi, ANOVA testi, T testi, korelasyon analizi, regresyon analizi ve faktör analizi ile değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
In the leisure sector consumers are seeking out increasing numbers of niche products and services to fulfill their demands. A niche product or service is concentrate on a very specific market piece. This is a very different market from the ordinary products and services that goal huge groups of customers with products and services that have mass market appeal. Boutique hotels are the one of featured elements in that niche markets. The services provided by hospitality enterprises are highly intangible and therefore customers may like to do judgment and evaluation through services' physical characteristics. According to this, servicescapes allow to customers to assess general evaluation of the services in addition to making impression on aservice. The main purpose of this study is to determine of authenticity and servicescapes elements and therewith to identify guests' satisfaction and intend to revisit the hotel. Firstly, a conceptual framework was prepared with the help of national and international literature review and then, a survey was conducted with 306 local and foreign tourists in the city of Istanbul. Lastly, survey data was analyzed and interpreted. The research results were evaluated by frequency analysis, ANOVA test, T test, Correlation Analysis, Regression and Factor Analysis.