Türkiye'de havayolu ulaşımındaki gelişmeler ve iç turizm hareketlerine etkisi: THY örneği
The developments in Turkey in airline transportation and its effects on domestic tourism movements: Turkish Airlines example
  1. Tez No: 451638
  2. Yazar: ÖZLEM TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Turizm ile ulaşım arasındaki ilişki, turizm kavramında turistlerin yer değiştirme hareketlerini gerçekleştirebilmeleri için ulaşım araçlarına olan ihtiyaçlarından ortaya çıkmaktadır. Günümüzde, dünya ekonomisindeki değişimler, küreselleşme ve teknolojik gelişmelerle, özellikle havayolu ulaşımı çok hızlı bir büyüme yaşamıştır. Havayolu ulaşımı ile turistler daha uzak noktalara, güvenli, konforlu ve hızlı bir şekilde ulaşabilmektedirler. Havayolu ulaşımı, turizmde sadece dış turizmi değil, iç turizm hareketlerini de etkilemektedir. Nitekim iç turizm, dış turizme olan bağlılığı azaltmada ve ülkedeki turizm sektörünün sağlam bir yapıya kavuşmasında önemli rol oynamaktadır. Bu araştırmada öncelikle turizm ve ulaşım arasındaki ilişki genel bir çerçevede ele alınmış, Türkiye'de havayolu ulaşımındaki gelişmeler incelenmiş, havayolu ulaşımının iç turizm hareketlerini nasıl etkilediği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Türkiye'de“ulusal bayrak taşıyıcısı”olarak nitelendirilen Türk Hava Yolları (THY)'nın Türkiye'de 2008-2015 yılları arasında uçuş seferlerine başladığı 12 ilden 40 yerel paydaşla görüşme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, konaklama istatistikleri ile birlikte değerlendirilmiş ve THY'nin uçuş seferlerine başlaması ile iç turizmin bundan nasıl etkilendiği analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; uçuşların iç turizmi olumlu etkilediği, kısmen etkili olduğu ve iç turizme etkisinin olmadığı destinasyonlar belirlenmiştir. Uçuşların her noktada aynı veya benzer etkiyi göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Buna dayanarak, iç turizmin geliştirilebilmesi için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The relationship between tourism and transportation arises from the need for the means of transport for being able to realize change of location movements in tourism concept. In today's world, especially airline transportation achieved fast growth with changes in world economy, globalization and technological developments. Tourists can reach distant points in a faster, securer and more comfortable way with airline transportation. Airline transportation affects not only foreign tourism but also domestic tourism movements. Thus, domestic tourism reduces dependence on foreign tourism and plays a crucial role in reaching a solid structure in tourism sector in the country. In this study, first of all, the relationship between tourism and transportation was discussed in a general framework, the developments in airline transportation in Turkey were examined, and it was tried to determine how airline transportation affected domestic tourism movements. With this aim, meetings were made with 40 local stakeholders from 12 provinces where Turkish Airlines that is defined as“national flag carrier”in Turkey started flights between 2008 - 2015 in Turkey. The data obtained was evaluated with accommodation statistics and it was analyzed how domestic tourism was affected from this with the start of Turkish Airlines' flights. As a result of this study; the destinations where the flights affect domestic tourism positively, where they are partially effective and where they have no effect on domestic tourism were determined. It was concluded that the flights do not have the same or similar effect on each point. On this basis, some recommendations were made to develop domestic tourism.