Terakki Gazetesinde yerinden yönetim fikrinin ele alınışı (1906-1907)
The idea of decentralisation in Terakki Journal (1906-1907)
- Tez No: 451637
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ULUSOY NALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Tarih, Journalism, Sociology, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Terakki gazetesinde yerinden yönetim fikrinin ele alınışı (1906-1907) başlıklı bu çalışmada, I. Meşrutiyet ve II. Meşrutiyet dönemleri arasında yaşanan gelişmeler ışığında, dönem Jön Türk basınından Terakki gazetesinde“yerinden yönetim”kavramının incelenmesi konu edilmiştir. Çalışma, 1906 yılında Paris'te Osmanlıca yayımlanmış Terakki gazetesinin sayılarının temin edilerek Latin harflerine aktarılması, içeriği taranarak,“yerinden yönetim”konulu makale ve haberlerin tespit edilmesi yöntemiyle hazırlanmış ve adem-i merkeziyet fikri ile kamuoyunun nasıl tanıştırıldığının ortaya konulmuştur. Yanı sıra çalışma, Osmanlı tarihi alanında literatür taraması,“yerinden yönetim”kavramının temeline inmek maksatlı yabancı literatür taraması ile desteklenmiştir. Böylece“yerinden yönetim”kavramının Osmanlı Devleti dahilinde gündeme gelişi, koşulları ve ayrıntıları tespit edilmiştir. Başta azınlıklar olmak üzere Osmanlı sınırları içinde yaşayan halkın kendi kendilerini merkezden bağımsız olarak yönetmeleri anlamına geldiği ortaya çıkan“yerinden yönetim”idare şeklinin, ülkenin bütünlüğünü bozacağı düşüncesinden dolayı ülke dahilinde hiç bir durumda kullanılmaya uygun bulunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the concept of decentralisation in the Terakki journal published by Jön Türk press, considering the developments between the first and second constitutional eras of the Ottoman Empire. This study has been made possible by having access to an Ottoman Türkish transcript of the Terakki journal which was published in Paris in 1906 and translated into the Latin alphabet. Also, news and articles using the concept decentralisation were taken into consideration, revealing how the concept was introduced to the public opinion. Doing additional research into Ottoman history and foreign literature revealed the roots of the concept,“decentralisation”. Therefore, this study reveals the conditions of how this concept became an important issue in the public opinion of Ottoman times. Consequently, it becomes clear that decentralisation was dissaproved of and in the end was never put into practice, due to the possible endangering of the Ottoman Empire's integrity by allowing minority groups independence and self administration.