Türkiye'nin yumuşak güç kapasitesi: Enerji projelerinin araçsallaştırılması
Turkey's soft power capacity: Instrumentalisation of the energy projects
- Tez No: 451662
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Jeostratejik konumunun yanı sıra, başarılı bir şekilde kurmuş olduğu uzun süreli enerji işbirlikleriyle Türkiye, küresel enerji piyasasına enerji kaynaklarını arz eden ülkeler ile net enerji kaynağı ithalatçısı ülkeler arasında da doğal bir köprü olmak için uygun konumda bulunmaktadır. Türkiye, kendisine uluslararası alanda çok daha geniş bir bölgede ve de aktif bir rol kazandıracak küresel enerji piyasasının merkezlerinden biri olmayı, enerji alanında sahip olunan doğal köprü konumunun sunduğu bölgesel, transit ve edilgen rolün yerine hedef edinmiştir. Tez çalışması, enerji ve bölge politikalarında daha aktif bir konuma yükseltmesinin ötesinde, bir ülkenin enerji projelerini başarılı bir şekilde araçsallaştırmasının, o ülkenin katılımcı ülkeler nazarındaki yumuşak gücünü de arttırabileceğini iddia etmektedir. Bu bağlamda Türkiye'nin yumuşak gücünü arttırmasında ihtiyaç duyacağı başarının, projelere katılması muhtemel ülkelerin enerji politikalarıyla küresel enerji piyasasındaki konumları göz önünde bulunduran dikkatli bir analizi gerektirdiği kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As well as her geostrategic location, with the successfully built and long lasting energy cooperation, Turkey is in a suitable position of being a natural bridge among the supplier and net energy importer countries of the global energy market. Turkey aims to be one of the energy terminals of the global energy market that brings much active role in a wider region to herself rather than the natural bridge position that provides regional, transit and passive roles. The thesis claims that beyond the potential promotions in terms of energy or regional politics, the achievements in the instrumentalisation of energy projects under the ascendant role of one country would lend assistance to increase that country's very own soft power capacity among the all participants. In this context, it is admitted that the needed achievements for the potential increase in the soft power capacity of Turkey required rigorous analysis of any possible participant or intervener countries in terms of their energy politics and positions in the global energy market.