Yüklenicinin işe zamanında başlama ve işi gecikmeksizin yürütme borcuna aykırılığın sonuçları (TBK m. 473/I)
The results of the breach of the contractor's obligation on commence the work on time and on conduct its performance without any delay (TBK art. 473/I)
  1. Tez No: 451661
  2. Yazar: MÜGE ÜREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu tezde, eser sözleşmesinde yüklenicinin temerrüde düşmesinden önce işsahibinin sözleşmeden dönme hakkını kullanmasına imkân tanıyan hal olarak gecikme olgusuna ve sözleşmeden dönmenin sonuçlarına ilişkin inceleme yapılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde genel olarak eser sözleşmesi ve yüklenicinin eseri meydana getirme borcu incelenmiş, ikinci bölümde yüklenicinin işe zamanında başlama ve işi gecikmeksizin yürütme borcu ile gecikme olgusu, üçüncü bölümde ise işsahibinin sözleşmeden dönmesi ve sözleşmeden dönmenin sonuçları incelenmiştir. Çalışmamızda Türk, İsviçre ve Alman doktrini ve ilgili mahkeme kararlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In such thesis, the delay and the results of withdraw from the contract as a possibility that the customer's right of withdraw from the contract before the default of contractor under the contract of work and services are studied. In the first part of our study, the contract of work and services and the contractor's obligation of carrying out work in general are examined. In the second part, the contractor's obligation on commence the work on time and on conduct its performance without any delay and the fact of delay, and in the third part, the customer's right of withdraw from the contract and its results were studied. In our thesis, we derived benefit from the legal doctrine of Turkish, Swiss and German and related court decisions.