Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'na alternatif olarak BRICS kalkınma bankası
BRICS development bank as alterane to internatinal monetary fund and world bank
- Tez No: 451688
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Uluslararası finansal kuruluşlar ve kalkınma bankaları gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin ödemeler dengesi ve ekonomik kalkınma sorunları için gerekli olan finansmanı temin etmek adına önemli bir rol üstlenmektedirler. II. Dünya savaşından sonra kurulmuş ve dünyanın en büyük iki uluslararası finansal kuruluşu olarak bilinen Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası, tarihsel süreç içerisinde gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisinde daha fazla yer almasıyla birlikte değişen ekonomik düzene rağmen gelişmiş ülkelerin kontrolü altında bulunduğu yönünde eleştirilere maruz kalmışlardır. 2001 yılında bir araya gelen BRIC ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) ve daha sonra 2009 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti'nin katılımıyla BRICS olarak adlandırılan ülkeler, 2014 yılında Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'nın gelişmiş ülkelerin kontörlünde olduğu yönündeki eleştirilerin yoğunlaştığı bu dönemde BRICS Kalkınma Bankası(NDB) ve Contingency Reserve Arrangement(CRA) adıyla iki kuruluşu hayata geçirmişleridr. BRICS Kalkınma Bankası, gelişmekte olan ülkelerin kalkınma ve altyapı finansmanı için destek sağlarken, CRA ödemeler dengesi sorunları yaşayan ülkeler için destek sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, BRICS, BRICS Kalkınma Bankası, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası ile ilgili literatür taraması yapmak ve BRICS Kalkınma Bankası'nın Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'yla yapısal olarak karşılaştırılması sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda bir takım öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
International financial institutions and development banks play an important role to finance the balance of payment problems and development needs of developing and low income countries. International Monetary Fund and World Bank that established after World War II are the world biggest financial institutions. Thesee institutions have been subjetc to critisism due to being under developed countries' control despite the changing economic order through increasing share of developing countries in the world economy. The BRIC countries (Brazil. Russia, India, China) which came together in 2001 and after South Africa's participation called as BRICS, established the New Development Bank(NDB) and Contingency Reserve Arrangement(CRA) in 2014 when the critisicm were concantrate on International Monetary Fund an World Bank. The New Development Bank supports development and infrastructure needs of developing countries and Contingency Reserve Arrangement supports balance of payment problems. Objective of this study is to have literatüre review about BRICS, BRICS Develeopment Bank, Contingency Reserve Arrangement, International Monetary Fund and World Bank and to offer some proposals according to the results obtained by comparing BRICS Development Bank structurally with World Bank and International Monetary Fund.