Mali desantralizasyon: Türkiye ve Arjantin karşılaştırması
Fiscal decentralization: A comparative study between Turkey and Argentina
  1. Tez No: 451687
  2. Yazar: JOSE LUIS ALBERTO DELGADO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Arjantin gibi ekonomik büyümenin hızlı bir trend içinde gerçekleştiği ülkelerde son on beş yıldaki mali performansı ve bu mali performansın refaha olan etkilerini incelemektedir. Bu incelemede iki sistemin varlığı karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve Türkiye'de merkezi sistemin toplumsal refaha olan desantralizasyon etkileri ağır basarken, Arjantin'de federal sistemin toplumsal refaha olan desantralizasyon etkileri ağır bastığı görülmüştür. Özellikle de, farklı hükümetlerin bu ülkelerin çeşitli bölgelerine kaynak sağlamaya karar verirken toplumsal refah endekslerinin evrimini göz önüne alıp almadıkları değerlendirilmiştir. Bu nedenle, bu diğer çalışmalarda olmayan önemli bir eksiklik giderilerek ilk olarak her iki ülkede de belirlenmiş bölgeler için bölgesel İnsani Endeksi geliştirilmiştir (HDI). Sonrasında bu indeks, ekonometri veri panel modelinde mali desantralizasyon temsili değişken olarak kullanılan mali kaynaklar ödeneği (FRA) ile karşılaştırılmıştır. Etkilerin analizinin ardından, mali kaynaklar ödeneğine karar verilme aşamasında toplumsal refah indekslerinin Arjantin'de Federal sisteme göre, Türkiye'de ise merkezi sisteme göre ele alındığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the fiscal performance in both Turkey and Argentina in the last 15 years, when both countries faced rapid economic growth and witnessed its huge impact on social welfare. This work explored two different systems: Centralization in Turkey and Federalism in Argentina and, in general, studied the decentralization impact of both systems on social welfare. In particular, this study intended to create new social welfare indexes in the case of both governments decide to allocate resources to different regions of these countries. To do that firstly, a regional Human Development Index (HDI) for each region in every country was built. This attempt is considered a new contribution to the literature and intended to fill the gap in this field. Afterward, this index was compared with the fiscal resources allocation (FRA), used as a proxy of fiscal decentralization in an econometric data panel model. After analysing the impact, it was concluded that the social welfare indexes determine the fiscal resource allocation in the Federal system, such as in Argentina, but not in the centralized system such as in Turkey during the period analysed.