Prof. Dr. Masao Mori'nin hayatı ve eserleri
The life and works of Prof. Dr. Masao Mori
- Tez No: 451689
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
“Prof. Dr. Masao Mori'nin Hayatı ve Eserleri”adlı tezimizde Masao Mori'nin hayatını, yazdığı eserler ve yaptığı araştırmalar ile Türk tarihine yaptığı katkıları ilim âleminin hizmetine sunmaya çalıştık. 30 Mart 1921'de Budist bir rahibin çocuğu olarak Shiga-ken Nagahama'daki Shinshu Otaniha Budist Tapınağında dünyaya gelen Mori, geleneksel ve modern Japon eğitiminin karışımı olan bir eğitim almıştır. Eski eğitim sistemine göre Valilik Torahime Ortaokulu'nu (bugünkü Shiga Valiliği Torahime Lisesi) ve lisesini bitirerek, 1941'de Tokyo İmparatorluk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Asya (Şarkiyat) Tarihi Bölümü'nden 25 Eylül 1943'te mezun olmuştur. Üniversite yılları İkinci Dünya Savaşı yıllarının zorlu zamanlarına denk gelmesine rağmen başarılı bir okul dönemi geçirmiştir. Mori ve ailesi Japon modern tarihinde önemli rol oynayan Nishihonganji Tapınağı'na mensuptur. Mori rahip bir bilim insanı olmasından dolayı Budizm'in kökeni konusunda araştırmalar yapmış ve daha sonra bu konu kendisini Türkoloji'ye yöneltmiştir. İlk olarak bir Çinli tarihçinin yaptığı çeviriyi görmüş ve çevirideki yanlışları düzelterek bu alanda çalışmaya başlamıştır. Masao Mori, Japon Akademik sistemine uygun olarak Mart 1962'de tamamladığı Eski Kuzey Asya Göçebeleri Tarihi Üzerine Bir Araştırma adlı teziyle doktor olmuştur. Yoğun bir çalışma temposu ile uzmanlık alanı olan Göktürkler ve Uygurlar Tarihi üzerine birçok yayın yapan Prof. Dr. Mori, Nisan 1968'de profesörlüğe yükselmiş ve bu tarihten itibaren öğrenciler yetiştirerek Japonya'daki Türkoloji araştırmalarının temelinin atılmasına büyük katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper titled“The Life and Works of Prof. Dr. Masao Mori”we tried to present his life and contributions to the Turkish History. Mori, born as a son of a Buddhist priest in Shinsu Otaniha Buddhist Temple in Shiga-Ken in March 30, 1921, took his education according to a mixture of traditional and modern Japanese education system. After finishing Governorship Torahime Secondary School (which is now Shiga Governorship Torahime High School) and high school according to the old education system he graduated from Tokyo Imperial University, Faculty of Literature, Department of Asian (Orientalism) History in September 25, 1943 Even though his university years coincided with the hard times of Second World War, he successed and finished his school. Mori and his family are members of Nishihonganji Temple which has played a very important role in modern Japanese history. Mori, being a priest scientist, made researches on the origins of Buddhism and finally turned his direction to Turcology. He started his first studies in this field when he saw a translation of a Chinese historian and corrected the mistakes. Masao Mori gained his doctorate degree with his paper“ A Research on the History of Ancient Asian Nomads of North”completed in March, 1962 in accordance with Japanese Academic System. With the help of his intense studies on his profession“Histories of Gokturks and Uighurs”, Dr. Masao Mori gained his professorship in April,1968. In these years he educated his own students and laid the foundation of Turcology in Japan.