İstanbul Metrosunun sonlu elemanlar analizi
Analysis of İstanbul Metro with tinite elements
- Tez No: 45169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜRRİYET AKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Büyük kentlerin ulaşım probleminin çözülmesinde metro, önemli çözüm yollarından biridir. Yurdumuzda ilk metro 1875 yılında Galata- Karaköy hattında hizmete sokulmuştur. Ancak bu küçük çalışmanın dışında, istanbul'da metro konusunda günümüze kadar önemli bir çalışma yapılmamıştır. Yapımı devam eden İstanbul Metrosu ise günümüz Türkiye'sinin en büyük metro projesidir. Yeraltında yapılan kazılar sırasında birçok problemlerle karşılaşılmaktadır. Bunun sebebi, verilerin tam ve doğru olarak tespit edilememesi ve kayaçların homojen olmayışıdır. Yeraltında bir yapı oluşturulduğunda, gerilme dağılımlarının, büyüklüklerinin ve yönlerinin, buna ilaveten yerdeğiştirmelerin maksimum değerinin ve yerinin bilinmesi başarılı tasarım için önemlidir. Klasik yöntemlerle ise bunların kestirilmesi çok zordur. Bu çalışmada 486DX2 IBM compatible bilgisayar kullanılarak İstanbul Metrosunun bazı kesitleri için gerilme ve yer değiştirmeleri analiz edilmiştir. Sonlu elemenlar yöntemi için gerekli veriler laboratuvar sonuçlarından ve sondaj verilerinden elde edilmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi ile bulunan değerler yerinde ölçülen değerlerle karşılaştırılmış ve ölçülen değerlere yakın sonuçların bulunduğu gözlenmiştir. Anahtar kelimeler.Sonlu Elemanlar Yöntemi, Metro, Displacement, Maksimum ve Minimum Asal Gerilmeler
Özet (Çeviri)
Metro is one of the solutions in that big and crowded cities have transportation problems. First metro in our country was started for serving between Galata and Karaköy line in 1875. With the exception of this first metro in Istanbul, no attempts has been done until today. Istanbul metro construction that is still continue is (he biggest metro project in Türkiye. During the excavations in underground, a lot of problems are faced. Reason of those problems is the non homogeneity of rocks and data not completely and correctly determined. It is very important for successful design to predict stress distribution, stress magnitude and directions in addition to displacement around an underground opening. It is difficult to predict mentioned values by using the classical approaches. In this thesis, Stress and displacement distributions around the Istanbul Metro have been analyzed by using the 486DX2 IBM Compatible computer. Necessary data for the Finite Element Method (FEM) have been obtained from laboratory results and drilling stamps. The predicted values by FEM have compared with the in-situ measured values and both values were observed as close as each other. Key Words : Finite Element Method, Metro, Displacements, Maximum and Minimum Principle Stress