Eskişehir Alkol Fabrikası Şlempe Arıtım Tesisi atığı olan kondensatın aktif çamur yöntemiyle arıtılabilirliği
- Tez No: 45168
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ERCENGİZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Eskişehir Alkol Fabrikası Şlempe Arıtım Tesisi atığı olan kondensatın aktif çamur yöntemiyle arıtımı incelenmiştir. Giriş ve çıkış akımlarında belirlenen parametreler, Standart Metodlarda (Standard Methods, 1985) tanımlanan tekniklere göre analiz edilmiştir. Bu parametreler; pH, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ) askıda katı madde (AKM), toplam azot (TN) ve toplam fosfordur (TP). Klasik aktif çamur sistemlerinde kullanılan havalandırma tankı, hava ile karıştırılan sürekli tam karıştırmalı bir akım reaktörüdür. Havalandırma tankı 6,8 litre hacminde silindirik, çöktürme tankı 3,26 litre hacminde silindirik-konik olup 304 paslanmaz çeliğinden yapılmıştır. Sistem yatışkın duruma eriştikten sonra çöktürücü üstünden taşan arıtılmış su örnekleri alınmış, santrifüjleme işlemine tabi tutulmadan Önce ve sonra analiz edilmiştir. Besleme hızı, dolayısıyla kalma süresi ve çamur geri devir oranı sabit tutulmuştur. Deneyler farklı organik yükleme hızlarında yürütülmüştür. 13,92 kg m-3gün-l değerinde olan en düşük organik yükleme hızında, ortalama %60'lık KOİ giderimi ve %40'lık BOİ giderimi ile en iyi arıtım gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Şlempe arıtımı Kondensat Aktif çamur Organik yükleme hızı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the treatability of the vinasse (şlempe) treatment facility of the Eskişehir Alcohol Factory wastewater, which is called condensate, was studied by activated sludge method. The parameters determined in both influent and effluent are analysed according to the techniques described in Standart Methods (Standard Methods, 1985). The parameters were pH, chemical oxygen demand (COD), biological oxygen demand (BOD), suspended solids (SS), total nitrogen (TN) and total phosphorus (TP). An aeration tank, which is used in conventional activated sludge system, is a continuous stirred tank reactor with air mixing. The aeration tank is a 6,8 L cylindir and settling tank is a 3,26 L cylindir with conical bottom, both are made of 304 stainless-steel. After the system was reached to steady state condition samples from treated overflow taken and analysed, first just as they were, then after centrifuging for 10 minutes. Wastewater feed rate, consequently retention time and sludge reycle ratio were held constant. A series of experiments were conducted at different organic loading rates. At the applied lowest organic loading rate (13,92 kg m-3 day1), the best results were obtained with an average COD removal of %60 and BOD removal of %40. KEY WORDS : Vinasse treatment Condensate Activated sludge Organic loading rate