Hegel'in Fenomenolojisi'nde özne sorunu
The problem of subject in Hegel's Phenomenology
- Tez No: 451697
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ORMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 576
Özet
Bu çalışmanın amacı felsefe tarihinin ve özellikle de modern felsefenin belli başlı sorunlarından biri olan özne-nesne ya da genel olarak düşünce ile varlık ilişkisini Hegel'in özne kavramı bağlamında incelemektir. Hegel'in Tinin Fenomenolojisi bu problemin çözümünde bize yol gösterecek olan eserdir. Bunun nedeni söz konusu eserin, Hegel'in özne-nesne ikiliği sorununa özne kavramı bağlamında çözüm getirme çabasının en temel kaynağı olmasındandır. Böylece bu tezde hedefimiz diğer modern düşünürlerden farklı olarak Hegel'in kendi özne kavramı çerçevesinde ne şekilde bu sorunla igilendiğini göstererek özne-nesne sorunu hakkında bir çözüme ulaşmaktır. Amacımız doğrultusunda Tinin Fenomenolojisi'ne ait olan aynı yolu takip etmemiz gerekir. Bu yolda çeşitli bilinç şekillerinin içerisinden geçtikten sonra, özne-nesne ikiliğinin çözümü olarak doğrunun töz olduğu denli özne olduğu görüşü açık kılınmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the relation of subject –object or more generally thought and being problem which is the most important problem of the history of philosophy and more specifically modern philosophy. Hegel's Phenomenology of Spirit is the work which will show us the way for the solution of this problem. The reason is that above-mentioned work is the most fundamental source in relation to solving the problem of subject-object in the context of Hegel's concept of subject. Thus in that thesis our aim is to reach a solution about subject-object problem by showing how differently from other modern thinkers, Hegel is dealing with that problem within the frame of his concept of subject or subjectivity. In accordance with our aim, we have to follow the same path which is belong to Phenomenology of Spirit. After we pass through the various shapes of consciousness in that path, the idea about the truth which is not only substance but equally subject as the solution for the subject-object problem, will be explicit for us.