Karpuz Çayı havzasının hidrografik analizi
Hydrographic analysis of Karpuz River basin
  1. Tez No: 451698
  2. Yazar: SERKAN SABANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ EKİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Su canlılar için hayati öneme sahiptir. Dünyamızın %71′ini kaplayan su kaynaklarının yalnızca %2,5'ini tatlı sular oluşturmaktadır. Mevcut tatlı su kaynaklarının ise %68,7'si ise buzullardan müteşekkildir. Mevcut su kaynaklarının yeryüzünde eşit dağılmaması ile dünya nüfusunun yaklaşık yarıya yakını su sıkınsı çekmeye başlamıştır. Bu da bize suyun ne kadar önemli olduğunu ve mevcut su kaynaklarımızın dikkatli ve sağlıklı yönetiminin bir zaruret olduğunu anlatmaya yetmektedir. Kişi başına düşen su miktarı 1.519 m³ olması sebebiyle Türkiye su bakımdan zengin bir ülke değildir. İnceleme sahası, Toros dağları eteklerinde Manavgat'ın doğusunda Akseki, Gündoğmuş ve Manavgat ilçe sınırları içinde 641,14 km²'lik bir alanı kaplamaktadır. Karpuz Çayı Havzasının Hidrografik Analizi isimli çalışmanın giriş bölümünde entegre havza yönetimi, su yönetimi ve su kaynaklarıyla ilgili konuların yanı sıra inceleme sahasının konumu ve genel özelliklerine değinilmiştir. Birinci bölümde hidrografik özellikleri şekillendiren faktöler; iklim, jeoloji, jeomorfoloji, bitki örtüsü, toprak ve insan faaliyetleri ele alınmıştır. İkinci bölümde havzanın hidrometrik analizleri, üçüncü bölümde ise morfometrik analizler incelenmiştir. Dördüncü bölümde Hidrografik Analiz Perspektifi başlığı altında havzanın su bilançosu, yeraltı suları, yüzeysel akış dinamikleri ve insan-su ilişkisi incelenmiştir. Sonuç kısmında ise analizlerin sonuçları ortaya konularak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water is vital for living creatures. Only 2,5% of water resources which covers 70% of the world constitutes fresh water. 68,7% of available fresh water is composed of polar regions. Because of the differences of water availability on the earth, nearly half of the world population suffer from water shortage. This situation takes attention to the importance of water and water management. Turkey is not a rich country in water with 1.519 m³ water quota per capita. Area of investigation which is located in Taurus Mountain foot in the East of Manavgat in county borders of Akseki, Gündoğmuş and Manavgat covers an area of 641,14km². In the introduction part of this study named“Hydrographic Analysis of Karpuz River Basin”, location and general characteristics of the study area as well as integrated water resources management, water management and water resources has been discussed. In chapter one, the factors effecting hydrographical elements, climate, geology, geomorphology, vegetation, soil and human activities has been addressed. Chapter two and chapter three comprise the hydrographical analysis and morphometric analysis of Karpuz River basin, respectively. In chapter four named Perspective of Hydrographical Analysis, water budget, ground water, runoff dynamics and the relationship between human and water were discussed. The outcomes of the analysis were evaluated in the results section.