Türk sinemasında kadın yönetmenlerin ana akım dışı filmlerinde kadının mekanda temsili: Özne(s)neleştirilmiş kadınların feminist film kuramı çerçevesinde çözümlenmesi (2000-2012)
  1. Tez No: 451713
  2. Yazar: BERCESTE GÜLÇİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İRİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Çalışmada Türk Sineması'nda ana akım dışı film olarak nitelendirilebilecek filmlerden, kadın yönetmenlerin çektiği filmlerde, kadın karakterlerin mekanlarda temsili anlatıbilim yöntemiyle feminist bir perspektifle incelenmiştir. İlk bölümde; feminizm, özel alan, kamusal alan kavramlarının tarihçeleri ve kuramcıların bu kavramlarla ilgili kuramları açıklanmıştır. İkinci bölümde, feminist film eleştirisi, feminist film kuramları, anlatı, anlatının öğeleri, ana akım dışı sinema ve feminist anlatı açıklanarak, feminist anlatı açısından mekan öğesinin incelenmesi tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, ilk iki bölümde açıklanan kavramlar ve kuramlar ışığında örnek olay incelemesi kapsamına alınan filmler, anlatıbilim yöntemiyle feminist bir bakışla çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the women characters in the films that women directors made from a feminist perspective with women characters' representation in spaces with narrative method, and these films are the films of the Turkish cinema which can be specified as the films outside the mainstream. In the first part, the histories of the concepts of feminism, private space and public space and also the theories of the theoreticians regarding these concepts were explained. In the second part, feminist film criticism, feminist film theories, narrative, elements of narrative, cinema outside the mainstream and feminist narrative were expressed, and the examination of the element of space with regard to feminist narrative was discussed. In the third part, the films, which were included in the case study in the light of the concepts and theories that were explained in the first two parts, were analyzed with the narrative method with a feminist view.