Katılım persfektifinden toplum temelli kentsel dönüşüm: Örnektepe deneyimi
Community based urban transformation on participation perspective: The case of Ornektepe
  1. Tez No: 451714
  2. Yazar: AYŞECAN HAZAL AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma ile kent ve demokrasi arasında kurulan ilişki antik kentlerden başlayarak dönemleştirilerek incelenmiş ve günümüzdeki haliyle kent, demokrasi katılım ilişkisi analiz edilmiştir. Bu bağlamda kent yönetiminde ilk dönemlerden itibaren kentlilerin etkilerinin önemli olduğu ortaya konulmuş ve kent yönetimine kentlilerin katılımının günümüzdeki yasal durumu incelenmiştir. Kentlerin 2000'li yıllarda en çok yüz yüze geldikleri durum olan kentsel dönüşüm kapitalizmin yaratıcı yıkımının kentteki izdüşümleri olarak görülmektedir. Kentsel planlamanın bir parçası olarak düşünülen kentsel dönüşüm projelerinin yalnızca fiziksel ve ekonomik dönüşümü hedefleyen şekilde pratik edilmesi süreçlerin toplumsal temelden yoksun gerçekleşmesi sonucunu yaratmaktadır. Toplum temelli kentsel dünüşüm, fiziksel ve ekonomik boyutlar kadar sosyal ve toplumsal boyutların ve katılımın da ön planda olduğu bir dönüşüme denk gelmektedir. Özellikle proje bazlı gerçekleşen dünüşümlerde o alanda belli bir tarihsellik ve yaşama pratiği içinde bulunan toplulukların sürecin başından sonuna kadar katılımlarının olması yapılan dönüşümün toplumsal kabul edilirliği bakımından başat unsur olarak ele alınmalıdır. Katılımın eksik olması sebebiyle toplumsal organizasyonda bozulmalar, yerinden edilme, ayrışma ya da dışlanma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Diğer yandan kentlilerin kendi yaşam alanları üzerinde söz sahibi olmaları son dönemde büyük çoğunlukla bir insan hakkı olarak kabul edilen kent hakkının bir parçasıdır. Kent hakkı, kentte yaşayan ya da türlü sebeplerle ondan etkilenen kimselerin yaşam alanları üzerinde söz sahibi olmaları anlamına gelmektedir. Bu tartışmalar ışığında alan çalışması olarak seçilen Örnektepe Mahallesi İstanbul, Beyoğlu Belediyesi'ne bağlı ve Haliç-Balat hattında bulunan Sütlüce bölgesinde konumlanmaktadır. Çalışma olarak bu bölgedeki kentsel dönüşüm alanının seçilmesi Beyoğlu Belediye'sinin proje ile ilgili yüzde yüzlük bir katılım sağlandığı iddiasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışma ile dönüşüm süresince gerçekleşen katılım ve olması gereken katılımın arasındaki ilişki incelenecek ve sonuçlar ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between city and democracy was examined periodically starting from the ancient cities and the relationship between city, democracy and participation was analyzed. Urban transformation became in last decades a import tool of urban policies. Espe-cially in case of Turkey urban regeneration meant like a magic wand, which can fix and change every problematic area in city. Urban transformation, as most common policie of cities in the 2000s, is seen as the urban projections of the creative destruction of capitalism. Urban transformation projects, which are thought to be part of urban planning, only result in the social deprivation of the processes of practicing the projects aiming only at physical and economic transformation. On project-based practices, it is necessary to consider the transformation that has made the participation of the inhabitants from the beginning of the process to the end of a certain historicity and the practice of living in that area as a primary element in terms of social acceptance. Community-based urban transformation is a transformation of social physical and economic dimensions and participation is the forerunner in that concept. In the light of these discussions, Örnektepe Neighborhood İstanbul, which is chosen as the case study, is located in the Sütlüce region connected to Beyoğlu Municipality and on Haliç-Balat line. The selection of the urban transformation area in this region is due to the fact that Beyoğlu municipality has contributed a hundred percent to the project. This study will examine the relationship between the ideal participation and the required participation during the transformation and the results will be revealed.