Woman and family in İstanbul through the eyes of European travellers and ambassadors in the 16th and 17th centuries
16. ve 17. yüzyıllarda Avrupalı seyyahlar ve elçilerin gözünden İstanbul'da kadın ve aile
- Tez No: 451742
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İPŞİRLİ, YRD. DOÇ. DR. AYSEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezin amacı 16. ve 17. yüzyıl İstanbul'unda Osmanlı kadınlarının Avrupalı seyyahların gözünden görünürlüğünü tartışmak ve örneklemektir. Kadınların dış kamusal ve sosyal mekân kullanımlarının bir yabancının gözüyle incelenmesi ve sonuçların yerli kaynaklarla karşılaştırılması bu çalışmanın dayanağını oluşturur. Bu çalışma genel anlamıyla batılı kadın seyyahların ziyaretlerinden önceki izlenimler üzerine odaklanır. Çalışmada erken modern dönem seyahatnameler şehir deneyimi bağlamında incelenip, oryantalist bakışlardan arındırılarak Osmanlı kadınının mekân kullanımına etkisi üzerine yoğunlaşılmaktadır. Seyyahların karşılaştıkları olaylar, bilgi ve deneyimleri şehir hayatına ışık tutmakta, bazen de hayal gücüne konu olmaktadır. Buna göre yabancı kültürlerin algılarının daha çok tahminler ve önyargılarla şekillenmekte olup olmadığı tartışılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğundaki cinsiyet ayırımcılığına istinaden bazı gezginler kendi ülkelerini üstün görmek eğilimindedirler. Peçe, Yaşmak ve kadınların sosyal alandaki eksikliği Lady Montagu'nun gelişine kadar Oryantalist söylemleri tetiklemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to discuss and illustrate the visibility of Ottoman women through the eyes of European travellers and ambassadors in sixteenth and seventeenth centuries Istanbul. Its main concern is to discuss women's outdoor public and social space experiences from the eyes of the foreign observers as well as the comparison of their observations with the Turkish local sources of the same period. This study mainly focuses on the recognisable consequences on the accounts of male travellers before the rise of female authored sources. The narratives of the early modern travellers of Istanbul are examined in terms of the urban life context, the possible orientalist views are eliminated and it is discussed whether the Ottoman women had any impact in terms of using space or not. Accordingly, it is argued that the perception of foreign cultures was shaped through guess work and prejudices. The events recited by the travellers served to highlight the differences in well accepted knowledge and perceptions in cities and sometimes become the subject of the traveller's imagination. Due to the gender segregation in Ottoman Empire, travellers were inclined to see their countries as superior. The metaphors like veil and yashmak and the absence of women in the social spaces enhanced the orientalist discourses up to Lady Montagu's arrival.