Örgütsel prestij, örgütsel kimlik ve örgütsel vatandaşlık kavramları arasındaki ilişki: Bir alan araştırması
The relationship among terms of organizational prestige, organizational identity and organizational citizenship: A field research
  1. Tez No: 451775
  2. Yazar: İBRAHİM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Örgütsel başarı ve süreklilikte çalışanların biçimsel iş tanımlarında yer alan görevlerinin yanı sıra biçimsel rol tanımlarının ötesinde kalan ve gönüllülük esasına dayalı davranış sergilemeleri önemli bir rol oynamaktadır. Diğer bir ifadeyle günümüz koşullarında örgütlerin başarısı iş görenlerinin olumlu vatandaşlık davranışı sergilemeleriyle yakından ilgilidir. İş görenlerin olumlu örgütsel vatandaşlık sergilemelerinde ise örgütlerin oluşturdukları prestij ve örgüt kimliği önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı işletmelerde oluşan örgütsel prestij ve örgütsel kimlik ile örgütsel vatandaşlık arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle yerli ve yabancı literatür taraması yapılarak teorik alt yapı oluşturulmuştur. Teorik alt yapı sunulduktan sonra, araştırmanın uygulama kısmını oluşturmak amacıyla anket yöntemi uygulaması ile veriler toplanmıştır. Araştırma Kahramanmaraş'ta imalat, hizmet, satış pazarlama alanında faaliyette bulunan işletmelerde gerçekleştirilmiştir. Anketin ilk bölümü demografik sorulardan oluşurken, ikinci bölüm örgütsel prestij, örgütsel kimlik ve örgütsel vatandaşlık ölçeklerinden oluşmaktadır. Alan araştırması için veriler toplanmış olup, ölçeklerin güvenilirlik testi yapıldıktan sonra veriler, SPSS Paket Programı ile analize tabi tutulmuş ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koymak için korelasyon analizi yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise bulgular tartışılıp öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational success and beyond their formal job descriptions of employees remaining in continuity, as well as formal role in the definition of the tasks and exhibit behavior plays an important role on a voluntary basis. In other words, the current conditions in the business success of the organization who is closely related to citizenship exhibiting positive behavior. prestige and organizational identity of the organization they created in the business who exhibit positive organizational citizenship plays an important role. The aim of the work is to prove the relationship between organizational prestige and organizational citizenship and organizational identity occured in business. Firstly in the work, theoretical structure was established as a result of searching domestic and foreign literature. After presenting the theoretical background, data and survey applications have been collected for creating the application part of the work. Research has been carried out on businesses in Kahramanmaraş which work on fields of manufacturing, services, sales and marketing. While the first part of the questionnaire has consisted of demographic questions, the second part has consisted scales of organizational prestige, organizational identity and organizational citizenship. After data has been collected and scales have been done in the reliability test for the research of field, data were analyzed with SPSS Program and correlation analysis was done to prove their relationships. And in the concluding section, findings have been discussed and suggestions have been improved.