E-devlet uygulamasının kamu kurumları tarafından benimsenmesi: Gaziantep vergi dairesi örneği
Adoption of e-government applications by public institutions: Case of Gaziantep tax office
- Tez No: 451776
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ AYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bilgi iletişim teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı günümüz dünyasında toplumlarda yer alan bireyler, firmalar ve devletler bu teknolojilerden en verimli şekilde yararlanmaya çalışmaktadırlar. Son dönemlerde geleneksel yöntemlerden ziyade daha sıklıkla yapılmaya başlanan internet tabanlı işlemlerin artması devletlerin de bu alandaki yatırımlarının artmasına yol açmıştır. Kamu kurumları açısından önemli maliyetlerin azalmasına yol açan bu yatırımlar, vatandaşlara daha fazla hizmeti sunabilmek için rekabetin artmasına neden olmuştur. Kamu kurumları Elektronik Devlet (e-devlet) olarak adlandırılan bu hizmetlere ilişkin yeni ve farklı uygulamaları sürekli olarak vatandaşların hizmetine sunarken aynı zamanda bu süreçlerle ilgili çalışanlarının eğitimine de gereken önemi vermek zorundadır. Bu açıdan ele alınan çalışma kamu kurumlarındaki çalışanların e-devlet uygulamalarına ilişkin benimseme düzeylerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Gaziantep Vergi Dairesinde çalışan kamu personeli üzerinde yapılan anket çalışması sonucu elde edilen verilerle çalışanların benimseme düzeyleri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world where information communication technologies are used extensively, individuals, corportaions and governments in society are tryting to benefit from sharing these technologies. In recent years, due to internet based transactions increased rather than the more traditional methods often were initiated, governments have also let to an increase in investment in this area. These investments lead to significant cost reduction in terms of public institutions, has led to increased competition for citizens to be able to offer more services. While Public institutions are permanently submitting new and different applications to citizens related with these services which called Electronic Government(E-government), must give importance to the training of employees related to this process. The study considered in this respect aims to reveal the adoption level in related to e-government applications for public institutions employees. The data collected according to survey result conducted on Gaziantep Tax Office employees, has revealed the adaption level of employees.