İhracata dayalı büyüme modeli: Türkiye örneği
Export-led growth model: Turkey example
- Tez No: 451779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünya'daki tüm kaynakların daha etkin bir şekilde kullanılması amacına hizmet eden dış ticaretin, II. Dünya savası sonrasını kapsayan süreçte küresel dönüşümün bir sonucu olarak, dünya ekonomisinin uzun vadeli büyüme trendine girmesinde gittikçe artan bir katkısı bulunmaktadır. 1980'li yıllarda küreselleşme hareketlerinin hız kazanması ile ülkeler ihracata dayalı üretim yapılarını geliştirerek ihracat hacimlerini arttırma yollarını aramaktadırlar. Türkiye'de bu ekonomilerden birisi olarak rejim değişikliğiyle ihracata dayalı büyümeyi tercih eden ülkeler arasına girmiştir. Özellikle son yıllarda Türkiye Ekonomisinin büyüme rakamlarına bakıldığında ihracatın önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye Ekonomisinde ihracat ve ekonomik büyüme ilişkisini ekonometrik olarak test etmektir. Ayrı ayrı ekonomik büyüme ve ihracat kavramlarını kavramsal, güncel ve teorik tartışmalar ışığında ortaya koyduktan sonra bu çalışma Türkiye Ekonomisinin 1960-2015 dönemlerini kapsayan veri aralığında ihracata dayalı büyüme hipotezini test etmektedir. Eş bütünleşme ve nedensellik analizlerinin sonuçları Türkiye'de ihracata dayalı büyüme hipotezinin geçerliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Foreign trade that services the purpose of using all the resources in the world more effectively, As a consequence of the global transformation in the post- II.World War era, there is an increasingly contribution of the world economy to the long-term growth trend. With the acceleration of globalization movements in the 1980s, countries are looking for ways to increase export by improving production based on exports. Turkey as one of these economies in has become one of the countries that prefer to grow based on export with regime change. Especially in recent years, when examined the growth figures of Turkey Economy, the importance of export come in sight. The aim of this study is to test the relationship between exports and economic growth econometrically in the Turkish Economy. After presenting the concepts of individual economic growth and export in the light of conceptual, current and theoretical discussions, this study tests the export hypothesis based on export in the data that including covering the period of 1960-2015 of Turkish Economy. The results of the integration and causality analyzes reveal the validity of the export-based growth hypothesis in Turkey.