Örgüt kültürü ve bireysel yaratıcılık: Bir alan çalışması
Organizational culture and individual creativity: A field study
- Tez No: 451781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın temel amacı örgüt kültürü ve bireysel yaratıcılığın, iç girişimcilik, çalışan performansı ve iş tatmini arasındaki üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu amaçla literatür taranmış ve kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemini Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Bu araştırma verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan bir soru formu ile toplandı. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilerek test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda örgüt kültürünün, bireysel yaratık, iç girişimcilik ve iş tatmini üzerindeki etkisi belirlenmiş ancak çalışan performansı üzerinde etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın bir diğer sonucuna göre ise, bireysel yaratıcılığın, iç girişimcilik, iş tatmini ve çalışan performansı üzerinde etkisi belirlenmiştir. Bu çalışmanın literatüre kuramsal ve uygulamada katkısı bulunmaktadır. Çalışmanın kuramsal katkısı, örgüt kültürünün bireysel yaratıcılığa etkisinin bütüncül bir modelde incelenmesi ve bu alandaki boşluğu doldurmasıdır. Çalışmanın uygulamadaki katkısı ise, örgüt kültürünün bireysel yaratıcılık üzerindeki etkisinin Türkiye'de ilk kez test edilmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the effect of organizational culture and individual creativity on the, intrapreneurship job satisfaction and performance. For this purpose, literature on relevant subject have been reviewed prelusively and the conceptual framework have been formed. The sample of this study consists of nurses working in a Necip Fazıl Şehir Hospital in Kahramanmaraş. This research data are collected with a questionnaire that is prepared by researchers. The obtained data were tested by analyzing with SPSS software. As a result of the research to determine the effect of organizational culture on the individual creativity, intrapreneurship and job satisfaction but ıt not determine the effect of organizational culture on the performance. Another resullt of this study is to determine the effect of individual creativity on the intrapreneurship, job satisfaction and performance. This study has theoretical and practical contributions to the literature. This study's theoretical contribution is examination of effects of organizational culture on individual creativity in a comprehensive model ve filling this gap in the research. And, the practical contribution of this study is there is lack of research that examination of effects of organizational culture on individual creativity.