Feminist iktisata göre ataerkil zihniyette kadın istihdamı ve eğitimi: Zonguldak ili örneğinde bir inceleme
Employment and training of women in patriarchal mind according to feminist economics: An examination in the case of Zonguldak province
- Tez No: 451807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT NECMİ AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tezde, feminist bilimin, iktisat disiplini içerisinde yer alan kadın istihdamına yansımaları ele alınmaktadır. Ataerkil zihniyetde bu bağlamda incelenmektedir. Tez, kadın istihdamının yanı sıra, eğitimin kadın istihdamındaki önemi hakkında da bilgi vermektedir. Tezin amacı, feminist iktisadın eleştirdiği ataerkil zihniyetin kadın istihdamına dair görüşlerini ve eğitimin kadın istihdamındaki önemini incelemektir. Bu amaçla, Zonguldak ili özelinde bir anket çalışması yapılmış; hem kadın hem de erkeklere ataerkil zihniyete dair görüşleri ve eğitimin kadın istihdamındaki rolü hakkında sorular yöneltilmiştir. Anket konuları Zonguldak ili özelinde kadın ve erkek olarak toplumda yer alan iki gruba yöneltilmektedir. Sadece kadınları kapsayan erkekleri dışlayan bir çalışma olmamaktadır. Bu yönüyle feminist iktisat çalışmalarına uygun olmaktadır. Farklı demografik özelliklere sahip kadın ve erkeklerin görüşlerinden yararlanarak bir neticeye varılmaya çalışılmaktadır. Ankete katılan farklı demografik özelliklere sahip 522 kişinin görüşlerinin istatistiksel testler ile değerlendirilmesi sonucunda, bu kişilerin kadın istihdamına ilişkin ataerkil zihniyeti yansıtan konulara katılmadığına ve eğitimin, kadının işgücüne katılmasında önemli bir faktör olduğuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis focuses on the reflections of feminist science on women employment that take place in the discipline of economics. Patriarchal mentality is also examined in this context. The thesis gives information not only on women employment, but also the importance of education on women employment as well. The purpose of the thesis is to examine the views of patriarchal mentality on women employment that have been criticized by feminist economics and the importance of education on female employment. For this purpose, a survey had been conducted in the Zonguldak province where both women and men are asked about their views on patriarchal mentality and the importance of education on female employment. Survey subjects are directed to two groups in Zonguldak province as women and men. There is no study that excludes men who only cover women. This is in line with feminist economics studies. Trying to reach a conclusion by taking advantage of the views of men and women with different demographic characteristics. The evaluation of the views of 522 people surveyed who have different demographic characteristics using statistical tests show that those people disagree with the issues that reflect patriarchal mentality and education appears to be one of the most important factors for female labor force participation.