Household indebtedness in the everyday experiences of women: A comparison between Greece and Turkey
Kadınların gündelik deneyimlerinde hanehalkı borçluluğu: Yunanistan ve Türkiye karşılaştırması
- Tez No: 649265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ALTAN OLCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu çalışma, hanehalkı borcu ve borçluluğunun toplumsal cinsiyet etkilerini kadınların gündelik deneyimleri bağlamında incelemektedir. Son dönemlerde tüketici kredisi ve kredi kartı kullanımı, hanehalkının finansal süreçlerle bütünleşmesi açısından önemli bir rol oynamaktadır. Finansal araçların erişilebilirliği, sosyal güvence mekanizmalarının zayıflaması ve toplumsal yeniden üretimin artan maliyetiyle beraber hanehalkı, borçluluğa giderek daha fazla maruz kalmaktadır. Borç ve borçluluğun gerçek deneyimlerini ele almak bu denli geniş ölçekli değişimlerin gündelik hayatta ne şekillerde tezahür ettiğini ve gündelik hayatın kredinin toplumsal cinsiyet ve sınıf üzerinden işleyişini daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. Feminist siyasal iktisat yazınına dayanan bu çalışmanın temel soruları şunlardır: Borçluluk pratikleri, hane ve emek piyasasında var olan toplumsal cinsiyete dayalı güç ilişkileriyle ne tür bir etkileşim içine girmektedir? Bu deneyimlerin borçluluk öznellikleri içinde ne tür politik etkileri olmaktadır? Borç ve borçluluk, bugüne ve geleceğe dair hayat seçimlerinin ihtimalini ve algılanmasını nasıl şekillendirmektedir? Bu çalışma, bahsi geçen soruların yanıtlarını Atina ve İstanbul'da borçlu hanelerde ikamet eden kadınların gündelik deneyimlerinde arayacaktır. Yunanistan ve Türkiye, hanehalkı borçluluk oranların en hızlı arttığı ve hanehalkı tüketim oranlarının en yüksek olduğu OECD ülkeleri arasındadır. Diğer taraftan bu ülkeler, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin seyri açısından ayrışmaktadır. Kadınlarla yapılan mülakatlara dayanarak bu çalışma üç iddiada bulunmaktadır. Birincisi borç, toplumsal yeniden üretimin yalnızca bir aracı değil; aynı zamanda cinsiyete dayalı bakım ilişkileri vasıtasıyla toplumsal yeniden üretimin başlı başına bir unsuru olmaktadır. Borçluluk hem borcun hem de borçlu ailenin bakımını gerektirmektedir ve kadınlar bu gerekliliği ailevi rollerinin bir uzantısı olarak deneyimlemektedir. İkincisi, borçlu öznelliklerin aldığı politik biçimler, borca olan bağımlılığı etkileyen sınıfsal konuma ve kredinin erişilebilirliğini belirleyen finansal koşullara göre değişmektedir. Son olarak borcun bedensel ve zamansal etkileri, gündelik deneyimler içinde gerilimler ve çelişkiler yaratmaktadır. Kadınlar, zamanlarının çoğunu borcun yönetimine harcadıkları ve borçlu aileyi korumak pahasına kendilerinden ödün verdikleri için finansal stres ve sosyal izolasyona maruz kalmaktadır. Yanı sıra, borç kadınların gelecek kurgularında önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu durum, kadınların, çocukların geleceğine yatırım amacıyla yeni bir tüketici kredisi alma umudu ya da içinde bulundukları finansal darboğazın yarattığı umutsuzluk biçiminde ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, borç ve borçluluğun gündelik deneyimlerinin aile, piyasa ve devlete ilişkin toplumsal cinsiyet süreçlerinden etkilendiğini ve bunun ailevi roller, ücretli ve ücretsiz emek ve gelecek imkanlarıyla ilgili algı ve pratiklerden beslendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores gendered processes of household debt and indebtedness at the level of everyday experiences of women. In recent decades, use of consumer loans and credit cards has been key to the integration of households into processes of financialization. Easier availability of financial means, weak schemes of social protection, and commodification of social reproduction have all played a role in deepening the household's exposure to indebtedness. Documenting the lived experiences of debt and indebtedness can allow us to understand how these broader dynamics unfold in practices of everyday life and how central these practices are to the operation of credit along the lines of gender and class. Drawing on feminist political economy scholarship, this thesis addresses the following questions: How do practices of indebtedness interact with gendered power relations in the household and the labor market? What kind of political implications do these experiences have for emerging subjectivities? How do debt and indebtedness shape possibilities and perceptions of life choices in the present and the future? This thesis explores these questions comparatively in the everyday experiences of women, who are residents of indebted households in Athens, Greece and Istanbul, Turkey. On the one hand, Greece and Turkey share the highest rates of growth in household indebtedness with the highest levels of household consumption in the OECD. On the other hand, they differ from one another in terms of gender inequality patterns. Drawing on semi-structured in-depth interviews with women, this thesis makes three arguments. First, debt is not only a means for social reproduction but also becomes part of it, operating within the gendered relations of care. Indebtedness demands care for debt and care for the family in debt, which women make sense of and practice as an extension of their roles as mothers and wives. Second, the possibilities of politicization and depoliticization in emerging subjectivities are shaped by the class positions of households affecting the reliance on debt, and financial fluctuations determining the availability of credit. Third, and finally, embodied and temporal effects of debt create tensions and contradictions through everyday practices. Women experience financial distress and social isolation as they devote much of their time on the management of indebtedness, which may also take the form of self-sacrifice for protecting the family from deprivation. Yet, debt occupies a central place in women's articulations of the future, either as hopefulness about the possibility of receiving a future loan to make an investment for children, or as hopelessness for not seeing a way out of the financial strain. This thesis shows that everyday experiences of debt and indebtedness interact with gendered processes in relation to the family, the market, and the state, in ways that shape and are informed by perceptions and practices of family roles, paid and unpaid work, and future possibilities.